300 нови случая на деца аутисти всяка година
Триста нови случая на деца с разстройство от аутистичния спектър се откриват на година в България, съобщи проф. Надя Полнарева, началник на Клиниката по детска психиатрия “Св. Никола” към „Александровска“. Тревожните данни бяха представени по време на заключителната пресконференция за отчитане на изпълнението на проекта за ранна диагностика на аутизъм при деца, средствата за който бяха осигурени по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежки финансов механизъм 2009-2014 г.
В първия етап проектът даде възможност на кръг от психиатри, психолози, лични лекари и други медицински специалисти от всички региони на страната да бъдат обучени за прилагане на инструментите ADOS-2 и ADI-R, определяни от експертите в сектора като „златен стандарт“ в диагностиката на аутизма. По-късно бяха обучени и специалистите извън сферата на здравеопазването, които също работят с деца с подобен тип заболяване – социални работници, ресурсни учители, учители в детски градини, училищни психолози и др., съобщи ръководителят на проекта Мария Куманова от „Александровска“ болница.
В изпълнение на втория етап на проекта специалистите от Клиниката по детска психиатрия „Св. Никола“ на „Александровска“ преминаха обучение в нов стандарт по диагностика и терапия на деца с разстройства от аутистичния сектор (РАС) – последната стандартизация на Скала за интелигентност на Уекслeр за деца (WISC-IV), отчете още Куманова. Чрез прилагането на този метод е постигнат голям успех в оценяването на децата със специални образователни нужди и с дефицити в областта на вниманието. Системата се базира на най-влиятелната от съвременните теории за интелигентността, известна като Gf-Gc модел на Кетъл, Хорн и Керъл. В новата версия на теста на Уекслер са разработени субтестове, оценяващи капацитета на работната памет, за който изследвания показват, че има изключително значение за развитието на речта, уменията за смятане, прехода от конкретно към абстрактно мислене и др.
Освен това по проекта са били подготвени лекари и социални работници и в градовете Бургас, Монтана, Благоевград, Враца, Пазарджик и Габрово. В Клиниката по детска психиатрия на „Александровска“ пък е осигурена по-добра работна среда чрез ново обзавеждане и оборудване на залите и консултативните кабинети. Ремонтни дейности възлизат на обща стойност 198 000 евро, уточниха от лечебното заведение.