Хомеопатия при поленов ринит
Р. Томова,
специалист по вътрешни болести и клинична хомеопатия
Сенната хрема е един от най-актуалните проблеми в този сезон. Когато тя се прояви за първи път при детето, симптомите й често биват интерпретирани като остра вирусна инфекция. Ранното й диагностициране е свързано с отчитане на повторяемостта на оплакванията в определена среда, както и на евентуална фамилна обремененост.
Симптомите на поленовия ринит – ринорея, назална обструкция, конюнктивит и др., могат значително да нарушат качеството на живот на малките пациенти. Хомеопатията предлага ефикасен подход в лечението на този проблем.
Ефектът от добре изградената индивидуална схема на хомеопатично лечение на сенната хрема е напълно съизмерим с този на конвенционалните медикаменти, но без каквито и да било странични ефекти, нарушаващи качеството на живот на пациентите и без ограничения в тяхното приложение. Хомеопатичните медикаменти могат да бъдат изписани на всеки и са особено ценни при „проблемните“ пациенти, а именно малките деца, полиморбидните или алергични пациенти, бременните или кърмещи жени.
Най-често използвани симптоматични хомеопатични медикаменти при поленов ринит
- Allium cepa – при сълзене от очите и обилна, водниста, пареща хрема, съпроводена от често кихане.
- Euphrasia officinalis – при обилно, дразнещо сълзене от очите, съпътствано от силно зачервяване на роговицата и конюнктивите и дори от възпаление и оток на клепачите. Ринореята е по-слабо изразена.
- Naphtalinum – при силно дразнещи сълзене от очите и секрет от носа, съпроводени от спастична кашлица и/или залпови кихавици.
- Arsenucum album – при много силно зачервяване на очите и на носната лигавица, съпроводено от чувство за парене. Секретът е по-скоро оскъден.
- Sabadilla officinarum – при кихане и секреция от носа, придружени със свръхчувствителност към миризма на цветя и чувство за гъделичкане по свода на небцето.
- Nux vomica – при оскъдна водниста ринорея, запушен нос с усещане за сърбеж в ноздрите и залпови кихавици. Оплакванията са най-силно изразени сутрин.
- Apis mellifica – при запушване на носа, дължащо се на оток на носната лигавица, както и при хиперемия на конюнктивите и оток на клепачите.
Дозировка
В зависимост от степента на изразеност на алергичните симптоми, от гореизброените медикаменти се приемат по 5 гранули за смучене, от 2 до 6 пъти дневно, в разреждане 5 или 9СН (единствено за Apis mellifica е препоръчително разреждането да бъде 15 или 30СН ). Медикаментите са приложими за всяка възраст и се предписват самостоятелно или в комбинация. Колкото по-изразени са симптомите, толкова по-чести са приемите. За по-малките деца, които не могат да смучат гранулките, те могат да бъдат разтваряни в малко количество вода.
Хомеопатични специалитети
Когато има колебание в подбора на индивидуален симптоматичен медикамент или комбинация от медикаменти, може да се изпише специалитета Риналержи (за деца над 6 год.). Дозира се по 1 таблетка за смучене през 1-2 часа до 6 таблетки дневно. Броят на приемите отново зависи от тежестта на симптомите и отчетеното подобрение.
Облекчаване на симптомите от страна на очите успешно се подпомага от локалното приложение на хомеопатичните капки Хомеоптик (за деца над 1 год.). Подходящи са за очни раздразнения от всякакъв характер, включително и с алергичен произход. Прилагат се по 1-2 капки във всяко око, от 2 до 6 пъти дневно, в зависимост от интензитета на оплакванията.
За по-добро качество на живот
За постигането на трайно подобрение на качеството на живот при пациентите със сенна хрема съществена роля играят още два хомеопатични продукта: Poumon histamine 15/30CH, който намалява алергичната готовност на организма, и Pollens 15/30СН, който намалява чувствителността към цветния прашец. Тяхното приложение заедно с медикамент, подбран индивидуално, според общите характеристики на съответния пациент, постепенно води до десенсибилизация.