Педиатри и родители обединиха усилията си в искането за изграждане на Национална педиатрична болница
На 1 юни, Денят на детето, официално бе обявено учредяването на Инициативен комитет от граждани, неправителствени организации, лекари и общественици за построяването на Национална педиатрична болница „Детски здравен парк“.
По повод инициативата бе организирана пресконференция в Пресклуб БТА. Участие взеха част от членове на комитета – проф. Владимир Пилософ, Българска педиатрична асоциация, Ева Борисова, Асоциация Родители, Георги Богданов, Национална мрежа за децата, д-р Таня Андреева, специализант, д-р Елена Георгиева, педиатър, Пенка Георгиева, пациентски организации „Заедно с теб“, Елисавета Котова, Национална асоциация на децата и младите хора с диабет, и др. Те разказаха от различни гледни точки каква е ситуацията в момента, какви са неблагоприятните последици от липсата на цялостна национална структура, която да се грижи за детското здраве, и защо има неотложна нужда от изграждане на Национална педиатрична болница „Детски здравен парк“.
“София е единствената европейска столица без педиатрична болница. Проблемът е, че липсата й означава липса на комплексен подход, тъй като специалистите са пръснати в 14 лечебни заведения. Затруднява се обучението на студентите и специализантите, съществува огромен риск от забавяне на диагнозата и съответните последици от това за лечението. И не на последно място – влошава се квалификацията на здравни кадри“, каза проф. Владимир Пилософ по време на пресконференцията. По думите му, наличието на такава структура би улеснило и изработването на политики в областта на детското здравеопазване.
„Ако бъде създадена такава болница, нашите учители ще бъдат събрани на едно място и ще могат да ни предадат своя опит. По време на специализацията си съм била част от екипите на всички тези 14 болници, между които няма нито една частна. Преди няколко дни в отделението, в което работя, доведоха 40-дневно бебе, което благодарение на факта, че присъстваше детски гастроентеролог, беше диагностицирано с тежка вродена малформация и трябваше да бъде оперирано почти незабавно. Историята на това бебе е много тъжна, защото в рамките на краткия си живот то успя да обиколи 6 различни лечебни заведения в София, бяха му направени 3 операции – всяка в различна болница, и накрая бе доотглеждано в друга болница. Ако това се случваше в една сграда, този път щеше да бъде съкратен неимоверно“, разказа специализантката по педиатрия д-р Таня Андреева.
“Болестта на детето е болест за всички в семейството. Когато е продължителна, понякога възрастните се чувстват толкова безпомощни, че дори се изпокарват помежду си и се разделят… Затова мечтаем да престанем да събираме с благотворителни кампании средства за кувьози. Мечтаем да престанем да се караме кое дете ще има шанса да иде в чужбина и кое не. Мечтаем, когато детето ни е с висока температура и дойде „Бърза помощ“, да не обиколим 4 места, докато разберем какво му е – в момента това се случва всяка нощ… Мечтаем за “Детски здравен парк”, който да ни дава увереност, че ако с детето се случи нещо, ще знаем какво да направим и къде да го заведем”, сподели Ева Борисова от Асоциация Родители.
Според Пенка Георгиева липсата на единен диагностичен център сериозно затруднява и работата на Фонда за лечение на деца. „На последното заседание на Обществения съвет отложихме едно дете с три различни диагнози, тъй като лекарите не можеха да решат коя е водещата диагноза и съответно от кое лечебно заведение да се поиска оферта за лечение“, обясни тя.
“Има нужда от национална детска болница и трябва да бъде изградена именно сега! Срамота е децата да се разкарват от отделение на отделение, от болница в болница – особено тези от другите градове… СБАЛДБ-София Педиатрията няма как да приеме всички болни деца. Да лекува и диабетиците, и бъбречно болните, и тези с рак”, емоционално се изказа Елисавета Котова.
По време на пресконференцията участниците оповестиха, че още същия ден ще бъде внесен апел до президента на Република България Румен Радев, председателя на Народното събрание Димитър Главчев, министър-председателя Бойко Борисов и министъра на здравеопазването проф. Николай Петров, в който категорично ще бъде заявена необходимостта от изграждане на Национална педиатрична болница. От Инициативния комитет заявиха, че този път няма да позволят идеята за изграждане на подобна детска болница отново да умре и че ще настояват пред държавните институции да приоритизират този въпрос и най-накрая да бъде взето нужното решение.
Пълен запис от пресконференцията може да видите ТУК.
История на проблема: Идеята за построяването в София на многопрофилна университетска педиатрична болница съществува отдавна. През 1978 г. е направена първата копка на територията на Александровска болница. Издигнат е частично корпус, който в момента е изоставен. Проучванията показват, че в настоящия момент този начален строеж е неизползваем. През 1988-1989 г. е изготвен план на СГО за трансформиране на бившата профсъюзна школа на Горнобански път в педиатрична болница. След начална реконструкция и изразходвани доста средства проектът е изоставен. През 2002-2003 г. възниква идеята за изграждането на т. нар. „Царска болница”. Още в началото поради липса на съгласие между политическите партии проектът е прекратен.