Проект на ЕС в помощ на млади хора, преживели рак
Всеки има право на работа. Но когато си преминал като дете през коварна болест, като рака, по-трудно е и намирането на работа след това. В тази посока е и проектът на ЕС, който цели да помогне на нуждаещите се.
Статистика
Всяка година около 250 000 деца и юноши под 20 години се разболяват от рак по света. 90 000 от тях не оцеляват. Статистиката показва, че 80% от разболелите се деца оцеляват и постигат дълготрайна ремисия, ако имат адекватно и навременно лечение. У нас около 150 малчугани годишно се разболяват от рак, като лечението им продължава от 6 месеца до 3 години, а при някои и цял живот. През по-голяма част от времето те не могат да ходят на училище, да играят като другите деца, а по-късно, след като оздравеят, по-трудно си намират работа.
Проект на ЕС
Проект на Европейския съюз помага на млади хора, преживели рак в детска възраст, да си намерят работа. “Create Your Future” се осъществява с подкрепата на Европейската комисия с финансиране по Програмата Еразъм+ и в него участват 8 партньорски организации от 4 държави – Гърция, Австрия, Испания и България. Това съобщиха на международна конференция, на която бяха разгледани проблемите на младежи, преминали през тежката болест. В нея взеха участие кариерни консултанти, представители на бизнеса и различни организации.
Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“, създадено от родители на деца, преборили се с болестта, е парньор на международния проект от 3 години. До момента по линия на “Create Your Future” е проведено мащабно изследване на нуждите на младежите в четирите партньорски държави и желанията им за кариерно развитие. Създадена е и програма за обучение на кариерни консултанти, която е адаптирана към особеностите и спецификите на условията във всяка отделна държава.