Хомеопатично лечение на транзиторни храносмилателни нарушения при новороденото и малкото кърмаче
К. Бачовска,
Втора многопрофилна болница за активно лечение – София
Храносмилателните нарушения (ХН) са едни от първите трудности, с които се сблъскват родителите при отглеждането на новороденото и малкото кърмаче. Те са резултат от незрелостта на храносмилателна система и чувствителността й към външни въздействия. Обикновено ХН са транзиторни, но персистирането им задължава да се задълбочат клиничните наблюдения и изследвания, за да не бъде пропусната по-тежка органична патология.
Към групата на транзиторните храносмилателни нарушения в ранната кърмаческа възраст се отнасят:
- физиологичен ГЕР, с клинични изяви – периодични регургитации и руминации;
- колики;
- запек.
Хомеопатична терапия при физиологичен ГЕР
ГЕР се среща при около 2/3 от здравите кърмачета и е причина за ¼ от прегледите при педиатър на бебета до 6-месечна възраст. Представлява преминаване на стомашно съдържимо от стомаха в хранопровода. Различават се физиологичен ГЕР и ГЕРБ. Физиологичният ГЕР е резултат от незрелост на долния езофагеален сфинктер – това състояние е преходно и не води до тежки усложнения. Регургитациите са най-често срещаният симптом на ГЕР, като за тях се съобщава при над 50% от кърмачетата.
За отдиференциране на физиологичния ГЕР от ГЕРБ е необходима щателна анамнеза – тегловен прираст, честота и количество на повърнатите материи, брой и количество на храненията. Терапевтичното поведение включва антирегургитационни млека, сгъстители, позиционно лечение.
Основни хомеопатични медикаменти:
Aethusa cynapium 9CH – хомеопатичното лекарство е подходящо в случаите на повръщане при изкуствено хранени кърмачета в първите месеци от живота. Наблюдава се непоносимост към млякото, като то се регургитира или веднага след нахранване, или по-късно под формата на съсиреци. Отчитат се диарични изхождания.
Asa fоetida 5CH – медикаментът е показан при неспокойни кърмачета с повишен апетит, аерофагия.
Magnesia carbonica 9СН – препоръчва се при шумни оригвания, непоносимост към кравето мляко, кисела диспепсия.
Аntimmonium crudum 9CH – подходящ медикамент в случаите на гадене и повръщане, което не води до облекчение, кърмачето е лакомо и се оригва шумно.
Хомеопатична терапия при колики
Коликите представляват пароксизмален поведенчески синдром, характеризиращ се със силен плач, и се наблюдават при здрави кърмачета на възраст от 2 седмици до 4 месеца. Най-често се проявяват във втората част на деня – обикновено във времевия отрязък 17:00 – 23:00 часа, след нахранване, и са съроводени с двигателна възбуда и шумно изпускане на газове. Причина за коликите са незрелост и физиологична претовареност на храносмилателната система, физиологична лактазна недостатъчност с последващо засилване на ферментацията и газообразуването в червата, алергия към протеините на кравето мляко. Интензивността на коликите се оценява по-добре познатото правило – наличието им повече от 3 часа дневно, за повече от 3 дни в седмицата и с давност повече от 3 седмици.
Случаите на остро настъпил пароксизмален плач налагат изключване на органична патология – отит, пиелонефрит, заклещена херния, торзия на придатъка на тестиса, суправентрикуларна тахикардия, костен травматизъм. При липса на органична патология поведението включва безлактозни и нисколактозни млека, млека, съдържащи пробиотици.
Основни хомеопатични медикаменти:
Colocynthis 9CH – подходящ при пристъпни конвулсивни болки с рязко начало и край, подобряващи се от присвиване на крачетата към тялото и поставяне на детето по корем, тоест – от силен натиск и от топло.
Magnesia phosphorica 9CH – спастични мигновени болки, които бързо се появяват и изчезват, подобряват се от присвиване на крачетата към тялото и от топло.
Nux vomica 9CH – коликообразни болки при лакомо раздразнително кърмаче, диария с оскъдни изхождания или запек с неефикасни напъни.
Cuprum metallicum 9CH – спастични болезнени колики с рязко начало и край, които се подобряват от прием на студена вода.
Chamomilla vulgaris 9CH – медикаментът е показан при колики, които се подобряват при вземане на бебето на ръце и люлеене.
Dioscorea vilosa 9CH – остри силни болки с отделяне на газове, състоянието се подобрява при изпъване на тялото.
Хомеопатична терапия при запек
Констипацията е нарушение в честотата на изхожданията, размера и консистенцията на фекалиите. Нормалните изхождания през първите месеци от живота на детето са кашави или течни, като честотата им зависи от вида на храненето. Ранното преминаване на изкуствено хранене, както и ранното внасяне на нишесте и високорафинирани храни са основна причина за запек в кърмаческата възраст. За запек се говори, когато изкуствено хранено дете се изхожда по-рядко от един път дневно. При естествено хранени деца честотата на изхожданията може да варира – от изхождане след всяко кърмене до едно изхождане дневно или дори по-рядко. Към диагнозата констипация може да насочи и трудното и болезнено отделяне на изпражненията. Различават се два вида запек – функционален и органичен.
При функционалния запек кърмачето е с добро физическо и психомоторно развитие, няма болестна причина за възникването му. Причина за този запек е незрялата нервно-мускулна координация на дефекацията, което налага допълнителни усилия. При естествено хранените деца други възможни причини са недостатъчното количество кърма (ориентир за това е и слабото отделяне на урина, т. нар. симптом на сухите пелени) или приемът от майката на медикаменти, които забавят чревния пасаж. При този вид нарушение на дефекацията хомеопатичното лечение има добър терапевтичен ефект след предварително изключване на горепосочените причини.
Персистирането на запека и неповлияването му от регулиране на храненето и приемът на хомеопатични медикаменти може да насочи към органична причина – хипотиреоза, болест на Хиршпрунг, алергия към белтъка на кравето мляко, аноректални аномалии.
Основни хомеопатични медикаменти:
При запек поради атония:
Alumina 5CH – изхожданията са твърди, примесени със слуз, дори меките изпражнения се отделят с голямо усилие.
Оpium 5CH – запек без позиви за дефекация; изпражненията са черни и твърди.
При запек със затруднено изхождане:
Nux vomica 5CH – запек с неефективни напъни, редуващи се с диарични изхождания (диария на запечените).
Magnesia muriatica 9CH – запек при естествено хранени деца, проявяващ се със спастични коремни болки и отделяне на газове, изпражненията са твърди, малки, раздробени и трудни за отделяне.
Silicea 9CH – атоничен запек с трудни за евакуация изпражнения при слабо, невиреещо кърмаче.
Veratrum album 9CH – този медикамент, който традиционно се използва в терапията на острите гастроентерити, заслужава специално внимание, защото дава добри резултати и при лечението на запек в кърмаческа възраст. Особено подходящ е в случаите на болезнени напъни за дефекация, предизвикващи изпотяване.
Дозировка: Всички хомеопатични медикаменти за лечение при новородено и кърмаче се ползват по следната схема: 10 гранули от всеки медикамент се разтварят в биберон с 50 мл вода, от която през деня се дава на малки глътки. Разтворът се подновява всеки ден.
Библиография:
1.Панчев, Г. Гастроентерология на новороденото и малкото кърмаче. 1992.
2.Archives de pediatrie Les troubles digestifs benins du nourissons. 2014-4.
3.Боарон, М. Ру Фр. Педиатрия. Досиетата на експерта. 2016. Изток-Запад.
4.Понсе, Ж. Е. Педиатрична хомеопатия.