Обсъждат се промени в Националния имунизационен календар
Евентуално разширяване на Националния имунизационен календар чрез въвеждане на имунизация срещу варицела, от която годишно се разболяват около 30 000 души, бе обсъдено вчера по време на кръглата маса “Съвременни предизвикателства в профилактиката на ваксинопредотвратимите заболявания”, която се проведе под патронажа на Комисията по здравеопазването към 44-то Народно събрание. Организатор на форума бе Българското сдружение по иновативна медицина.
На срещата бе коментирано и предложението за въвеждане на бустерна доза дифтерия, тетанус и коклюш при юноши, както и за отмяна на още един от приемите на ваксината срещу туберкулоза.
Експертите проведоха активна дискусия и по темата за противогрипната ваксинация, провокирана от данните, че България е една от страните с най-ниско покритие в рисковите групи – под 2%, докато в Холандия и Великобритания то достига 75%. Затова е нужно изготвянето и приемането на Национална програма за развитие на имунопрофилактиката в България, която да включва и мерки за предпазване от сезонния грип. Според специалистите трябва да бъдат взети засилени мерки за предстоящия грипен сезон, особено при хората над 65-годишна възраст, както и при всички възрастни и деца, страдащи от хронични заболявания на дихателната и сърдечно-съдовата системи, от захарен диабет и други метаболитни заболявания.
У нас от 2012 до 2016 г. постигнатият среден имунизационен обхват с основни имунизации при децата до 2-годишна възраст е както следва: срещу туберкулоза – 96.6%; срещу вирусен хепатит тип Б – 93.7%; срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит – 92.1 %; срещу пневмококови инвазивни инфекции – 91.9%; срещу морбили, паротит, рубеола – 93.1%, съобщиха от Българското сдружение по иновативна медицина.