Оценка на влиянието на ротавирусната ваксинация върху колективния имунитет
Suzanne L. Pollard et all, 2015
В световен мащаб диарията е една от водещите причини за смърт сред децата до 5-годишна възраст. Смята се, че 39% от тези смъртни случаи от диария при деца се дължат на ротавирусна инфекция. Понастоящем за употреба са въведени две живи перорални атенюирани ротавирусни ваксини – RotaTeq (Merck) и Rotarix (GlaxoSmithKline).
Повечето анализи досега относно значението на ротавирусната ваксинация са фокусирани върху прекия ефект от нея, т. е. върху конкретните ползи за ваксинираното лице. Много страни обаче са постигнали ваксинационен обхват, който води до непреки ползи за обществото, т. е. до изграждането на т. нар. колективен имунитет.
В основата на колективния имунитет е залегнал механизмът на прекъсване на връзката на разпространение на инфекцията, тоест в резултат на имунизиране на критична маса от населението, разпространението на инфекцията сред неимунизирания сегмент намалява. Това е доказано при редица ваксини, включително пневмококови и Hib-ваксини. Ето защо, за да може да бъдат оценени всички потенциални ползи от ротарирусната ваксинация, е необходимо да бъде оценен и ефекта й върху колективния имунитет. Това би имало решаващо значение при изграждането на бъдещите програми за контрол на ротавирусните инфекции, за детското здравеопазване като цяло, за застъпническите политики и за рентабилността на ваксините.
Методи
Проучване. Проведохме систематично проучване на публикуваната литература, представяща данни за обхвата и въздействието на ротавирусната ваксинация при деца. По-конкретно, потърсихме обсервационни проучвания, проведени преди и след въвеждането на ротавирусната ваксинация сред определена популация. Първо проучихме литературата, публикувана в периода 2008 г. – 2011 г. След това актуализирахме търсенето и обхванахме публикациите до 2014 г.
Крайният пълен набор от данни за деца на възраст 0-1 години включва 15 проучвания от шест държави (САЩ, Бразилия, Никарагуа, Ел Салвадор, Панама, Мексико).
Критерии. Включили сме изследвания, които отговарят на следните критерии: (1) авторски публикации с оригинални данни; (2) публикации, които съобщават данни за ротавирусна ваксинация при целевата група – деца под 5-годишна възраст; (3) публикации, които представят данни, свързани с ротавирусните инфекции (заболеваемост, смъртност, хоспитализации, случаи на остър гастроентерит (AGE) или ротавирусен гастроентерит (RVGE) в периода преди и след ваксинацията.
Резултати
На фиг. 2 са показани преките ефекти и ефектите върху колективния имунитет от ротавирусната ваксина по отношение на заболеваемостта и/или смъртността от тежка ротавирусна инфекция. Оста „У“ представлява общото наблюдавано редуциране на ротавирусната инфекция, разделено на очакваните преки ефекти и ефектите върху колективния имунитет. Грейовите ленти представляват диапазони на несигурност за преките ефекти, изчислени въз основа на публикуваните несигурни данни за оценка на ефикасността на ваксината.
На фиг. 3 са показани преките ефекти и ефектите върху колективния имунитет от ротавирусната ваксина по отношение на заболеваемостта и/или смъртността от тежка диария. Оста „У“ представлява общото наблюдавано редуциране (очаквани преки ефекти + ефекти на колективния имунитет) на диарията. Грейовите ленти представляват диапазони на несигурност за преките ефекти, изчислени въз основа на публикуваните несигурни данни за оценка на ефикасността на ваксината, както и процента на тежки диарии поради ротавирус при деца под 5 години. Обърнете внимание – едно проучване в Панама показа нарастване на случаите на диария след въвеждането на ваксината, което обяснява защо изчисленият ефект по отношение на колективния имунитет също е отрицателен и е под линията.
Дискусия
Като цяло средният ефект върху колективния имунитет е 22% според петте проучвания, покриващи период от 12 години (фиг. 1 и фиг. 2). Ефектът от колективния имунитет се изразява в намаляване на хоспитализациите (и смъртността) поради диария, като това се наблюдава извън очакваната редукция, свързана с ефикасността на ротавирусната ваксина и съобщените нива на ваксинационен обхват.
Недостатъкът в този анализ е, че не успяхме да определим функционалната връзка между ваксиналния обхват и степента на въздействие на колективния имунитет, тъй като всички, освен две години от изследването, имаха стойности на покритие от 50% или повече. Ако анализираните проучвания даваха данни за измерените стойности на ваксиналното покритие в допълнителни времеви точки (между въвеждането на ваксината и постигането на необходимия ваксинален обхват), щяхме да можем да разберем връзката между покритието и степента на въздействие на колективния имунитет.
От важно значение за оценката на влиянието на колективния имунитет е наличието на повече данни с качествени показатели, съобразени със спецификата на ротавирусната инфекция и ваксиналния обхват. Така например в проучванията от Северна Америка липсват точни сведения относно ваксиналния обхват или пък са докладвани недостатъчни за анализ данни. В повечето от проучванията в Латинска Америка пък се отчитат данни по отношение на цялостното намаляване на диарията и затова трябваше да изчислим процента, касаещ ротавирусните инфекции.
Политика на правителствата по цял свят е с ограничени финансови средства да постигат възможно най-ефикасни резултати, което с пълна сила важи и за превенцията от ротавирусни заболявания. Ето защо от решаващо значение е да успеем да определим количествено пълната полза от ротавирусната ваксинация, включваща както преките, така и косвените ефекти, включително колективния имунитет.
Заключение
Съществуват категорични данни, че ротавирусната ваксинация в Съединените щати и страните от Латинска Америка има доказан ефект върху колективния имунитет сред децата на възраст под една година.