Различните лица на тревожността при малките деца. На фокус: тръгване на детско заведение
З. Угринова
Специалист по обща медицина и клинична хомеопатия
Всяко дете е уникално. Неговият емоционален свят – също. Напрегнатият ритъм на ежедневието поставя на изпитание емоционалната стабилност на децата ни. Тръгването за първи път в детско заведение не прави изключение и често се превръща в истинско предизвикателство не само за родителите, но и за самото дете. То трябва да се сблъска с една нова и абсолютно непозната за него среда, в която мама и тати ги няма и в която действат други правила, различни от тези в семейството.
Адаптационните възможности на децата са различни. При емоционално по-неукрепналите раздалята с майката, новите емоции и контактът с други деца и непознати хора могат да провокират истински стрес. В периода на адаптация при тях могат да се отключат или засилят различни психо-емоционални или поведенчески проблеми.
Някои деца стават неспокойни, импулсивни, постоянно движещи се, „хиперактивни“… Други обратното – стават по-мълчаливи, затворени, срамежливи и трудно се адаптират в детски колектив.
Проявите на тревожност могат да се разделят на четири групи – соматични, психо-емоционални, поведенчески и смесени.
Симптоми на тревожност у детето:
- нарушения в съня;
- моторна диария или упорит запек с отказ от ходене по голяма нужда;
- повръщане;
- често боледуване;
- говорни смущения – заекване или избирателен мутизъм;
- кризи на плач и яд, прояви на агресия и др.
Хомеопатия
Хомеопатията предлага щадящ и нежен начин да се овладеят състоянията на тревожност, свързани с адаптацията н амалкото дете към детското заведение. Хомеопатичните медикаменти са подходящи за деца и не крият риск от нежелани странични ефекти.
Хомеопатията може да въздейства при локални симптоми и при общи симптомо-комлекси. Оказва благоприятен ефект при наличието на поведенчески или психо-емоционални симптоми – например срамежливост, стеснителност, гняв, ревност, както и при трудности в интелектуалната сфера – например нарушения на паметта, бавно съзряване, прояви на регресия и др.
Правилният избор на подходящите хомеопатични лекарства може да бъде извършен само от добре подготвен лекар хомеопат.
Раздяла с майката/Страх от изоставяне
Pulsatilla 30СН е медикамент на избор при предстоящо тръгване в детско заведение. Хомеопатичното лекарство е от растителен произход. Основните характеристики за приложението на това лекарство са:
- чувствителност;
- несигурност от раздялата с майката/родителите;
- срамежливост и желание за одобрение.
Детето открива, че ако е послушно, отстъпчиво и кротко, печели внимание, обич и сигурност от възрастните. Тръгването в детската градина за детето е истински шок. За него раздялата с майката провокира страх от изоставяне.
Този шок може да има различни прояви – силна ревност към майката, свръхраздразнителност, инат, опортюнистично поведение, дори прояви на регресия в развитието.
С възрастта на детето този страх може да се увеличи и може да се трансформира в психо-соматично боледуване на различни органи и системи – чести хреми, отити, обриви и други заболявания, които „оставят“ детето вкъщи при мама, баба или дядо… И то е доволно и следователно – непрекъснато е болно, за да може да е у дома.
Тези деца трудно се адаптират към детското заведение, трудно свикват с мисълта, че там всички са равни. За тях най-важни са емоционалните награди – прегръдки, целувки, любов и привързаност, които успокояват страхът на детето от изоставяне.
Регресия
Някои деца изпитват силен страх от порастването, защото за тях това е равностойно на отделяне от родителите. Логично е тези деца да резистират на естествения ход на развитието си и да проявяват белези на инфантилно поведение – говорене на „бебешки“, късна раздяла с биберона, желание за кърмене, труден отказ от памперс, трудно проговаряне, нощни напикавания, страхове с кошмари, смучене на палеца при заспиване и др. И всичко това са подсъзнателни импулси, породени от нужда от обич, внимание и топлина. В тези случаи изключително добър ефект има създаването и прилагането на определени ритуали, които да съпровождат лягането. Децата ги обичат и съблюдават спазването им. В този период може да се предпише Pulsatilla 30СН, по 5 гранули дневно.
Психо-соматични оплаквания
При много от децата притеснението и тревожността се проявяват с различни стомашно-чревни оплаквания. Когато водещ симптом е разстройство, подходящи са два хомеопатични медикаменти – Gelsemium sempervirens 15CH и Argentum nitricum 15CH. Разликата помежду им е, че при Gelsemium sempervirens 15CH персистират потиснатост, главоболие, нарушения на паметта. При Argentum nitricum 15CH преобладават общата възбуда, треморът и тревожната хиперактивност.
Подходящият медикамент се предписва два пъти дневно по 5 гранули.
При упорит запек или при отказ от ходене по голяма нужда подходящи са Alumina 9CH и Causticum 15CH.
Обща възбуда, нощни страхове
След тръгването на детско заведение, промяната в начина на живот се отразява и на нощния сън на детето. Проблемите със съня в детска възраст могат да се разделят на три групи: трудно заспиване, кошмари и съпътстващи съня прояви (енуреза, сомнамбулизъм, бруксизъм и др.).
За безсъние се говори, когато са нужни повече от 30 минути на детето, за да заспи, има събуждания през нощта, продължаващи повече от 30 минути, и/или е налице ранно събуждане. В практиката най-чести са смесените форми.
Във всичките си прояви нарушеният сън може да бъде свързан с нощни страхове и да бъде част от общата тревожност и възбуда на детето след тръгването му на детско заведение.
До навършване на 2 години детето спи почти по 12 часа нощем. На тази възраст дневният сън обикновено се намалява. Към 3-тата си година детето може да започне да се съпротивлява на режима, който му налагат възрастните. В някои случаи липсата на внимание през деня кара децата чрез хитрост да си го получат вечер и през нощта.
При леки нарушения на съня и състояния на нервност или тревожност може да се предпише хомеопатичния сироп Quietude. Дозата е два пъти на ден по 5 ml. Сиропът е безвреден, не води до привикване и не крие риск от странични нежелани действия.
Hyoscyamus niger 15СН е хомеопатично лекарство, което се произвежда от билка, позната още от древността. То има противовъзпалително и отпускащо мускулите действие. Изписва се на неспокойни деца, които заспиват трудно. Характерно за тях е, че често сънуват кошмари, стряскат се и често плачат на сън. проявите на възбуда са кратки, но се редуват с дълги епизоди на отпадналост и безсилие. Нервността може да се дължи на продължително безсъние или умствено натоварване. Това лекарство е подходящо и за деца с тикове, чести епизоди на спастична кашлица или хълцане.
Stramonium 30СН е подходящо за лечение на нощни страхове, безсъние, заекване и тикове при хиперактивни, буйни деца. Те имат силен страх от тъмното и не могат да заспят без светната лампа. Възможно е в тъмнината децата да халюцинират. Stramonium е особено подходящ при деца, които са преживели или са били свидетели на нещо, което силно ги е уплашило. Преживеният ужас в детското съзнание може да се прояви със заекване, нощно напикаване, тикове, отказ за посещение на детското заведение и др. Stramonium се предписва по 5 гранули един час преди лягане. Това лекарство може да се използва и при фебрилитет в детска възраст.
Chamomilla vulgaris 15СН е хомеопатично лекарство, получено от лайкучка, растение с приятен аромат и лечебни свойства. В хомеопатията медикаментът е много популярен в периода на дентиция при децата, при колики, болки в ушите и др. Лекарството повишава прага на болка и намалява неприятното субективно усещане на детето.
В периода на адаптация към детското заведение Chamomilla vulgaris 15СН е подходяща при различни поведенчески смущения, свързани с капризи, гняв, раздразнителност, дори агресия. Много често тези прояви съпътстват първите срещи на детето с новата обстановка, ред и правила. Предписва се Chamomilla vulgaris 15 CH,два пъти, по 5 гранули.
Срамежливите деца
Много деца трудно преодоляват бариерата в общуването с непознати хора. Притеснени, те предпочитат да се изолират от детския колектив и така да скрият своето чувство на несигурност и тревога.
Ако това поведение се задълбочи, може да се стигне до трудности в общуването и в училище, както и в зряла възраст. Срамежливите деца лесно развиват комплекс за малоценност и се подценяват. Срамежливостта може да бъде насадена от някои методи във възпитанието, напр. при свръхгрижовна майка, която се стреми да „предпази” детето си от всичко. Или при свръхамбициозни родители, които прехвърлят върху детето своите осъществени или не амбиции. Изискванията на тези родители са високи, очакванията им също. Важното е детето на всяка цена да се отличава от другите. Родителите създават шаблон и се опитват насила да вместят детето си в него. Резултатът е, че детето се разпилява между своите желания и тези на родителите и се обезсърчава. То няма самочувствие, не вярва в своите способности и няма реална представа за себе си… Усамотяването го „спасява” от зоркия родителски контрол и става търсено убежище.
Ambra grisea 30СН е „най-срамежливото лекарство” в хомеопатията. Подходящо е за чувствителни деца, които трудно установяват контакт с други деца и възрастни. Тяхната свръхчувствителност им пречи да заспят, въпреки че изпитват нужда от сън. Емоциите при тях могат да провокират спастична кашлица, стомашно-чревни оплаквания, хистерични кризи и др. Тези деца са особено стеснителни и отказват всякаква изява пред публика.
Частен случай
Staphysagria 30СН е медикамент с по-особени показания. Той е подходящ, когато детето не показва чувствата си – нито отрицателните, нито положителните. Това са много чувствителни деца, които улавят всяка промяна в заобикалящия ги свят. Лекарството е подходящо за малтретирани деца, както и при деца, жертва на домашно насилие или деца, отглеждани в институции. Те са особено чувствителни към наказания, упреци и порицания. У тях дълбоко се загнездва обидата и се развива чувство за вина, от което трудно могат да се освободят. Тези деца нерядко страдат от упорити кожни проблеми – екземи, себореен дерматит и др.
Ключов признак за предписване на медикамента е усещането за дълбока несправедливост, детето се чувства жертва и страда от невъзможността да се справи със ситуацията.
Заключение
Хомеопатичните лекарства не могат да променят характера на детето, нито ситуацията, в която то расте. Те обаче имат силата да му помогнат да разгърне своя капацитет и по-леко да преодолее трудностите в социалната си адаптация.