Стомашно-чревен дискомфорт при децата. Възможностите на хомеопатията
Сл. Филчев, Ив. Енев, З. Угринова
Eвропейска школа по клинична хомеопатия
Повръщане и регургитация
Повръщането е често срещан проблем в детската възраст, чиято диференциалната диагноза е обширна и причините варират съобразно възрастта на детето.
Повръщането (eмезис) e акт на насилствено изхвърляне на приетата в стомаха храна през устата. Регургитацията е връщане обратно през устата на малки количества приета храна – без усилие, дискомфорт или дистрес. Повръщането може да бъде предизвикано както от външни стимули на централната нервна система (ЦНС), така и от причини в самата ЦНС [10, 12]. На фиг. 1 е показана хеморецепторната стартова зона, която приема стимулите, водещи до повръщане. Зоната се намира в ареа пострема върху дорзалната повърхност на продълговатия мозък. В тази област няма хематоенцефална бариера и циркулиращите в кръвта и ликвора субстанции директно въздействат върху рецепторите, отключващи акта на повръщане. Субстанциите, които могат да предизвикат повръщане, се разделят на две основни групи:
- субстанции, произлизащи от различни метаболитни състояния, например диабетна кетоацидоза, уремия, хипокалемия ихомеопатия др.;
- медикаменти – опиати, химиотерапевтични агенти, дигоксин, ерготамин и др.
Фигура 1. Локализация на ареа пострема и хеморецепторната стартова зона (CTZ, chemoreceptor trigger zone).
Диференциалната диагноза на повръщането е обширна и най-честите причини варират съобразно възрастта на детето. Повръщането при кърмачето най-често се свързва с трудности при храненето, инфекции, вродени аномалии и метаболитни заболявания. С възрастта на преден план все повече излиза инфекциозната етиология. При юношите към изброените причини се прибавят психичните разстройства като булимия и анорексия, злоупотребата с медикаменти и евентуално бременност.
Преди да се предприеме лечение е необходимо е да се снеме пълна анамнеза на пациента, която включва: време на повръщане, честота, връзка с храненето, наличие на болка и дискомфорт, повишена температура, диария, цвят и състав на повърнатите материи и др. При физикалния преглед е необходимо да се обърне внимание на корема, а също така и на дихателната и генитоуринарната системи. Параклиничните изследвания допринасят за откриването на системна или инфекциозна етиология на повръщането, както и на вторични нарушения в киселинно-алкалното състояние.
Класификация на повръщането въз основа на честотата
Въз основа на честотата повръщането може да се раздели на спорадично и рецидивиращо, табл. 1.
Спорадичното повръщане – един или повече изолирани епизоди, често дължащи се на грешки в храненето или с инфекциозна етиология.
Рецидивиращо повръщане – епизоди със склонност към повторяемост след няколко дни или седмици. В зависимост от интервала между епизодите рецидивиращото повръщане се дели на хронично (нерегулярни, непредвидими интервали във времето) и циклично (повтарящи се атаки с интервал от седмици до месеци между тях; епизодите обикновено са многобройни с продължителност от няколко часа до няколко дни; подобен тип повръщане е характерно за предучилищната и първите години от училищната възраст).
Таблица 1. Класификация на повръщането въз основа на честотата.
РЕЦИДИВИРАЩО ПОВРЪЩАНЕ |
|||
Клинични признаци |
СПОРАДИЧНО
|
ХРОНИЧНО |
ЦИКЛИЧНО |
повторяемост | не | до 2 епизода седмично | над 2 епизода
|
Време на започване | различно | през деня
|
през нощта или ранните сутрешни часове
|
Фамилна анамнеза за главоболие | рядко | позитивна в 15%
|
позитивна в 75%
|
Лечение
Лечението се определя на първо място от етиологията. Наред с това се открояват някои общи принципи на терапията, засягащи най-вече корекцията на съпътстващата дехидратация и електролитните нарушения. Антиеметичните препарати обикновено не са показани, тъй като в повечето случаи острото повръщане е самоограничаващо се и се причинява от инфекциозни гастроинтестинални нокси.
Състояния, при които антеметичните средства имат своето утвърдено място, са постоперативното повръщане, кинетозата, повръщане, предизвикано от химиотерапия за малигнено заболяване и гастроезофагеален рефлукс.
Възможности на хомеопатията
Медицинските специалисти обръщат все по-голямо внимание на хомеопатичните лекарства, които са ефективни както при лечение на конкретните симптоми, така и за тяхната профилактика. Те имат голямото предимство, че са безвредни и че стимулират организма сам да се справи с възникналия в него проблем. Това позволява както приложението им при деца от най-ранна възраст, така и по-продължителна употреба.
Хомеопатичните лекарства при повръщане в детска възраст се подбират според конкретните оплаквания. При подбора на лекарството се обръща внимание на следните въпроси:
- Възраст на детето;
- Откога повръща;
- Какво е общото му състояние – добро, задоволително или увредено;
- Кои са водещите симптоми – повръщане, гадене, висока температура, коремна болка, отпадналост;
- Каква е температурата на пациента;
- Води ли повръщането до облекчение на състоянието или не;
- Как е започнало заболяването – внезапно или е предшествано от настинка, от прием на определена храна или медикамент;
- Жадно ли е детето – жаждата за студена вода ли е, как се утолява жаждата (на големи глътки или на малки);
- Има ли болка в корема преди и след повръщането.
Хомеопатични лекарства, които могат да се използват при деца с гадене и повръщане:
Ipeca 9СН
- силно гадене и мъчително повръщане, което не облекчава на гаденето;
- гаденето се провокира или засилва от миризма на храна;
- чист, необложен език;
- повишено слюноотделяне;
- диария с кръвенисти, зеленикави, пенести изпражнения.
Phosphorus 9CH
- остро настъпило гадене и повръщане на парещи материи;
- висока температура;
- диария;
- жажда за големи количества студена вода, които след затопляне в стомаха се повръщат.
Arsenicum album 9CH
- хранителна токсико-инфекция;
- гадене и повръщане на парещи материи, което не облекчава гаденето;
- диария;
- силна болка в корема;
- жажда за малки глътки вода или топли течности;
- обща астения и тревожност.
Senna 5CH
- „ацетонемична“ криза;
- повръщане, диария;
- бледо лице.
China rubra 9CH
- дехидратация, изпотяване;
- периодично повишаване на температурата;
- силна жажда;
- неболезнено, изтощително повръщане;
- дифузно подуване на корема от газове;
- отделяне на зловонни газове, диария;
- анемия.
Antimonium crudum 9CH
- гадене, повръщане, оригване;
- лакоми деца;
- език, обложен с плътен бял, тебеширен налеп;
- болка в стомаха;
- диария;
- оплакванията се провокират след преяждане.
Veratrum album 9СН
- обилна диария с воднисти, зеленикави, обилни изхождания, които се изхвърлят под налягане;
- мъчително повръщане;
- силна коликообразна болка;
- бърза дехитратация, отпадналост, прималяване, склонност към колапс..
Iris versicolor 9CH
- повръщане на парещо кисело стомашно съдържимо;
- пареща диария;
- евентуално главоболие със зрителни оплаквания.
Nux vomica 9CH
- повръщането облекчава състоянието на пациента.
Подходящите медикаменти се предписват на чести приеми по 5 гранули, или се разтварят в малко количество вода и се дават на детето на чести приеми, на глътки.
Задължителни са правилната диета и хидратация на детето. Състоянието на детето задължително се проследява в динамика.
Във възстановителния стадий с цел бързо възстановяване на водно-солевия баланс при детето лечението може да се продължи с China rubra 9CH.
При рецидивиращи повръщанияс цел профилактика на детето се предписват поликрести в разреждане 15-30СН, по 5 гранули дневно, за два-три месеца.
Гастро-езофагеален рефлукс
При деца с гастро-езофагеален рефлукс (след изключване на евентуални по-сериозни, органични причини за рефулкса) може да се прибегне към някое от следните хомеопатични лекарства:
Aetusa cynapium 5/9СН
Препоръчва се при силно изразена непоносимост към мляко, изразяваща се в повръщането му веднага след приемането му или по-късно (под формата на съсиреци). Често е налице и жълто-зелена диария.
5 гранули от медикамента се разтварят в 1 чаена лъжичка вода и се дават на бебето 15-20 минути преди всяко хранене.
Antimonium crudum 9СН
Подходящ хомеопатичен медикамент за лакоми деца, при които езикът обикновено е обложен с белезникав налеп. Детето често се оригва и лесно повръща. Дозировката е по 5 гранули преди хранене и при повръщане.
Nux vomica 9СН
Хомеопатично лекарство за повръщане при деца, които имат добър апетит, но са много нервни и които често страдат от запек. Препоръчителната дозировка е 2-4 пъти дневно по 5 гранули.
Запек
Преди да се предприеме хомеопатично лечение на запека е важно да се уточнят:
- характерните особености на запека във всеки конкретен случай (кога и при какви условия се е появил, какво е развитието му във времето, какви други оплаквания го съпътстват, от какво се повлиява или задълбочава и т. н.);
- какви са хранителните навици на детето;
- евентуално влияние на психо-емоционалното състояние на детето върху запека;
- Създадени ли са навици у детето за ходене по голяма нужда и т.н.
Според причините, които са го предизвикали, когато не е временен или бързопреходен, запекът бива първичен или вторичен.
Към първичния запек се причисляват основно случаите, когато запекът се дължи на психически и на психо-социални фактори – 1) прекалена взискателност на родителите в желанието им да контролират ходенето на детето по голяма нужда (или липса на всякаква загриженост и несъздаване на правилни навици за изхождане); 2) редовно потискане на естествената нужда за изхождане (при липса на подходящи условия за това или при прекалена заетост с игра, например). Вторичният запек се дължи на определени заболявания (най-често обменни, еднокринни, неврологични) или на стомашно-чревни аномалии.
Хомеопатично лечение на запек
Когато се касае за непостоянен запек се използват някои от следните медикаменти в дозировка 2-3 пъти дневно по 5 гранули, обикновено в разреждане 5/9СН:
Platina
Този хомеопатичен медикамент е подходящ в случаите, когато запекът настъпва само по време на пътуване или след смяна на обичайната за детето обстановка.
Nux vomica 15СН
Предписва се на деца, при които запекът се дължи на стрес, провокиран от тръгване на училище, от смяна на детския колектив или от промяна на местоживеенето. Възможно е при тези деца да са налице неефективни и често болезнени позиви за изхождане по голяма нужда.
Opium
Подходящ е при деца, които са претърпели операция и в следоперативния период трудно възстановяват дефекацията си. Този хомеопатичен медикамент ускорява възстановяването на нормалната чревна проходимост след хирургическа интервенция.
Alumina 5СН
При запек с липса на позиви за дефекация и с трудно изхождане на светли, лепкави изпражнения, които се отделят трудно от пелената.Препоръчителната дозировка е 1-2 пъти дневно, по 5 гранули.
Graphites 9СН
Подходящ медикамент в случаите на т. нар. атоничен запек, когато изпражненията на детето са обемни и покрити със слуз и когато изхождането е болезнено. С лечебна цел медикамнтът се приема 1-2 пъти дневно, по 5 гранули.
Bryonia 9СН
Препоръчва се за лечение на запек, който протича с големи, възчерни, твърди и сухи изпражнения при деца със сухи лигавици и повишена жажда.
Hydrastis сanadensis 9 СН
Подходящо лекарство при запек без позиви за изхождане, с твърди, натрошени изпражнения, обвити с гъста слуз.
Silicea 9/15СН
Препоръчва се за лечение на запек без позиви за изхождане при деца, които трудно отделят изпражненията. Много често това са слаби, страхливи, лесно уморяващи се деца, които са силно притеснителни и чувствителни.
Magnesia muriatica 9СН
Предписва при запек със спастични болки в корема и повишено образуване на газове. Отделените изпражнения са малки, твърди и натрошени и се изхвърлят много трудно. Допълнителна индикация за използване на този медикамент е непоносимостта към мляко.
Библиографията е на разположение в редакцията.