Ротавирусната имунизация: глобално покритие и местни бариери пред осъществяването й
Andrea Lo Vecchio
Vaccine 35 (2017) 1637–1644
В световен мащаб ротавирусната инфекция (RVI) е една от най-честите причинители на остър гастроентерит (AGE) при децата на възраст до 5 години. Въпреки прогресивното намаляване на смъртността, свързана с тежките форми на диария, RVI все още остава основна причина за смъртност сред детската популация в развиващите се страни.
Според данни от 1 януари 2016 г. 80 от 193 държави по света са въвели ротавирусната ваксина в своите национални имунизационни програми. Ограничената времева рамка за прилагането на ротавирусната ваксина (шест до осем седмици след раждането) се счита за потенциална бариера за една по-мащабна имунизация. Ето защо, въпреки препоръките за ранна имунизация, Световната здравна организация разшири времевия отрязък, в който може да се прилага ротавирусната ваксина (RotaTeq или RotarixTM) и на практика позволи това да може да се случва заедно с приема на DTP.
През 2012 г. Федерацията на международните дружества по детска гастроентерология, хепатология и хранене (FISPGHAN) определи ротавирусната имунизация за основен приоритет по отношение на контрола на диарията в детската възраст. За да се оцени обхвата на ротавирусната ваксинация и да се идентифицират основните бариери пред изпълнението на имунизацията, работната група на FISPGHAN за AGE проведе глобално проучване, целящо да събере представителна информация относно ротавирусната ваксинация в световен мащаб.
Методи
Работна група и проучване. Работната група на FISPGHAN за AGE се сформира по време на Световния конгрес на Федерацията, проведен в Тайван през 2012 г. Координаторите на работната група разработват проучване, целящо да събере информация относно наличността на ротавирусни ваксини, включването на ротавирусната ваксинация в националните имунизационни програми, имунизационно покритие според местните налични данни, разходи по отношение на ваксинацията, финансова подкрепа, бариери пред изпълнението на имунизацията, възможности за постигане на по-голямо от 90% глобално покритие.
Анализ на данните. За да реализира проучването, работната група включва по един упълномощен експерт от всяка страна по света. В случаите, когато някоя от държавите е била представена от двама или повече експерти, получените данни са анализирани, така че да бъдат обединени и представени като от единствен източник.
Резултати
В хода на проучването работната група осъществява контакт (по електронната поща или по време на световни медицински форуми) с общо 91 експерти в областта на ваксинопрофилактиката от 79 държави. Отговарящи на условията за анализ (ниво на отговор 62%) са данните, събрани от 49 страни.
Обхват на ротавирусната ваксинация. Ротавирусната ваксина е препоръчана в 27 от 49-те страни (55%), участващи в глобалното проучване. Въпреки че някои страни препоръчват ротавирусната имунизация от 2006 г. насам, в повечето страни (16/49, 33.3%) тя е включена в националните имунизационни програми в периода 2012-2014 г. На фиг. 1 е представено покритието на ротавирусната ваксинация в световен мащаб.
Фиг. 1. Покритие на ротавирусната ваксинация в световен мащаб за 2015 г. (по данни до месец май 2016 г.)
Бариери пред ротавирусната имунизация на местно ниво. Преките и косвените разходи, свързани с имунизацията, както и подценяването от страна на семейството на тежестта на ротавирусната инфекция са двете основни бариери пред мащабното прилагане на програмите за ротавирусна имунизация на детската популация, фиг. 2.
Само осем държави съобщават като потенциална пречка времето за първия прием на ротавирусната ваксина. Подценяването на тежестта на заболяванията, предизвикани от ротавирусна инфекция, от органите за обществено здраве е обща бариера в световен мащаб, но това важи с особена сила за развиващите се страни с нисък и среден индекс на човешко развитие (Human Development Index – HDI).
Фиг. 2. Бариери пред ротавирусната имунизация на местно ниво.
Роля на научните общества и здравните власти. На въпроса как биха могли научните общества и здравните власти да помогнат за постигането на по-висок имунизационен обхват на ротавирусната ваксинация, по-голяма част експертите посочват необходимостта от старирането на обществени образователни кампании (33/49, 67.3%) или на образователни програми, насочени към медицинските специалисти (24/49, 48.9%), фиг. 3.
Фиг. 3. Действия за подобряване на имунизационния обхват на ротавирусната ваксинация.
Дискусия
Резултатите от проучването показват, че общи бариери пред прилагането на ротавирусната ваксина са разходите и подценяването на тежестта на заболяванията, предизвикани от ротавирусна инфекция – тези данни се потвърждават и от други публикации, анализиращи ротавирусната имунизация в европейските страни, в които обаче се изтъква и трета бариера пред постигането на по-висок имунизационен обхват, а именно потенциалните опасения относно безопасността на ротавирусната ваксина.
Обхват на ротавирусната ваксинация и разходи. Имунизацията с ротавирусна ваксина може да предотврати тежки случаи на инфекции. Въпреки че препоръките за ротавирусна ваксинация са залегнали в програмите на СЗО и всички авторитетни здравни организации, обхватът на ротавирусната ваксинация варира значително в света и дори в рамките на една и съща географска област (от 0 до над 90%). В Европа, въпреки Европейските препоръки от 2008 г., на този етап задоволителен обхват на ваксиниране (по-висок от 90%) са постигнали само няколко държави – Австрия, Белгия и Финландия. В тези страни ротавирусната ваксина е включена в имунизационните календари още от 2006-2007 г. и има редица клинични проучвания за ползите от приложението й, което със сигурност оказва положителен ефект върху имунизационното покритие в момента.
Бариери пред ротавирусната имунизация. Разходите за имунизация и погрешното възприемане на потенциалната тежест на ротавирусните инфекции са основните пречки пред постигането на желания обхват на имунизация. Редица проучвания доказват, че осъзнаването на тежестта на ротавирусната инфекция е най-прекият път до имунизацията. Резултатите от настоящото проучване също показват, че много родители нямат необходимата информация и че не са запознати с потенциалните рискове от хоспитализация или смърт, свързани с ротавирусната инфекция. Освен това голяма част от тях не са наясно с ползите от ротавирусната ваксинация, както и с това как присъства ротавирусната ваксина в имунизационния календар на собствената им държава.
Бъдещи перспективи за прилагане на ротавирусната имунизация. С днешна дата в повечето страни функционират Национални консултативни групи за имунизации (NITAG), които подпомагат дейността на министерствата на здравеопазването в частта, свързана с изработването на стратегии, касаещи ваксинопрофилактиката на населението.
В заключение, имунизацията е най-добрият подход за предотвратяване на ротавирусната инфекция и свързаните с нея възможни усложнения. Въпреки че ротавирусната ваксина е въведена в имунизационната практика преди десет години, прилагането й все още продължава да бъде неприемливо ниско, а подобряването на ваксинационния обхват се нарежда сред основните задачи на Millennium Developmental Goal (Целите на хилядолетието за развитие).