Травми при децата. Как да облекчим с хомеопатия
Р. Томова
специалист по вътрешни болести и клинична хомеопатия
Сезонът на ваканциите най-после настъпи. Децата са свободни от училищни ангажименти, времето е хубаво и те прекарват много повече време навън в спорт и игри. Това, наред с множеството позитиви, носи и повишен риск от травми.
Ще представим най-често изписваните хомеопатични медикаменти при травми, като в зависимост от тежестта и характера на травмата, те могат да бъдат приложени самостоятелно или като допълваща основното конвенционално лечение терапия.
Може би най-известният хомеопатичен медикамент и със сигурност този, който най-често идва в съображение при травми от всякакъв вид, е Arnica montana 9 CH. Това лекарство има тропизъм към меките тъкани и кръвоносните съдове – то намалява болката, ускорява възстановяването и ограничава кръвонасядането. Дава се възможно най-рано след нараняването, първоначално по 5 гранули за смучене на всеки 15-30 минути (през първия час), след което приемите се разреждат – по 5 гранули на всеки час до края на първия ден, след това по 5 гранули 4-6 пъти дневно за следващите 2-3 дни. При изразено кръвонасядане и болка, приемът може да продължи и по-дълго време.
Ако няма нарушение на целостта на кожата, ефектът на дадената през устата Arnica montana може да бъде подсилен с локално приложение на съдържащия същата активна съставка хомеопатичен гел – Arnigel (за деца над една годинка).
При изкълчване или навяхване са подходящи хомеопатичните медикаменти с тропизъм към лигаментите и сухожилията. Такива са Ruta graveolens 9 CH и Rhus toxicodendron 9 CH. Ако се подозира засягане на ставната капсула, подходящ препарат е Bryonia 9 CH. Избраният медикамент или комбинация от медикаменти се изписват по 5 гранули на всеки час, възможно най-скоро след травмата, с последващо разреждане на приемите при намаляване на оплакванията. Когато на мястото на травмата има изразен оток, се предписва Apis mellifica 15 CH, който ускорява резорбцията. Честота на прием е като при споменатити вече хомеопатични медикаменти.
При счупване, консолидация на фрактурата и образуване на костен калус в терапията може да бъде включен специалитетът Остеоцинезин. От него се приемат по 2 таблетки за смучене 2-3 пъти дневно, обикновено до сваляне на гипса.
В първите дни след счупването, когато има изразени болки от засягането на периоста, оплакванията могат да бъдат облекчени с помощта на Symphytum officinale 9 CH – по 5 гранули, според ритъма на болката (в началото може и на всеки час). Този медикамент е подходящ и при травми на периоста без счупване, както и при травми на очните ябълки.
Ledum palustre 9 СH се предписва при контузии в областта на очите („синьо око“), подбедриците, глезените или стъпалата, т.е. при травми върху „костна подложка“.
При болки по хода на нервите, свързани с травмата, се изписва Hypericum perforatum 15 СН – по 5 гранули на всеки час, с разреждане на приемите при подобрение.
Познаването на хомеопатичните медикаменти, приложими при травми, и включването им максимално скоро след травмата, осигурява бързо овладяване на оплакванията и значително скъсяване на възстановителния период.