Безсъние при децата. Възможности за хомеопатично повлияване
Хомеопатичната терапия има своето място при лечението на безсъние при деца. Особено ефикасна е в случаите, когато проблемът е възникнал наскоро и когато лекарят или родителят успеят да достигнат до конкретните причини за неговото отключване. Те могат да бъдат разнообразни – притеснения за предстоящи събития (напр. изпит), прекалено натоварване с множество задачи и поради това състояние на хроничен стрес, превъзбуда, свързана с приятни емоции или с прекаляване със стимулиращи напитки, интелектуална преумора, преживян ужас, непрекъснато предъвкване на преживени емоционални разочарования, прекомерно физическо натоварване, болки на растежа, мускулни крампи, сънна апнея, свързана с големи аденоидни вегетации и т.н. Всяка една от тези отключващи причини може да бъде повлияна с хомеопатичните медикаменти. Понякога проблемът може да бъде решен бързо само с един медикамент, в други случаи обаче е необходимо да се подходи по-комплексно към детето – да бъде изписан и т. нар. медикамент за теренно лечение (съответстващ на индивидуалните особености на всяко дете), за чието определяне е необходима консултация с квалифициран лекар-хомеопат, да бъде проведена терапия на подлежащата патология, да бъде предприета консултация с детски психолог, да се помисли за промяна в дневния режим на детето и т.н.
Хомеопатични медикаменти за лечение на безсъние
Gelsemium sempervirens 15/30 СН
Изписва се при притеснение от предстоящо събитие (изпит, изява пред хора, важен разговор и т.н.), което плаши и води до безсъние. Страхът на детето, че няма да успее да се наспи и да бъде във форма на следващия ден, влошава допълнително безсънието. Често се наблюдават и други усещания – разтреперване, усещане за „бяло поле“ (сякаш всичко прочетено преди изпита е напълно забравено), чести позиви за уриниране, главоболие.
Nux vomica 15/30
Медикаментът е подходящ при претоварване и свръхангажираност. Вечер детето не изпитва затруднения при заспиване, но често се събужда към 3-4 часа след полунощ с мисли и планове за следващия ден, с мисли за онова, което не е свършено или предстои да бъде направено. Заспива призори, сутрин е в лошо настроение и усеща умора. Тези симптоми може да са съчетани и с функционални стомашно-чревни проблеми – спастичен запек, фалшиви позиви за дефекация, гастро-езофагеален рефлукс.
Coffea cruda 15/30 СН
Препоръчва се при трудно заспиване от „наплив на мисли“. Безсънието е провокирано от приятни емоции или прекаляване със стимулиращи кофеинови напитки. Състоянието може да се придружава и от тремор, неспокойствие, тахикардия, хиперестезия на сетивата.
Kalium phosphoricum 15 СН
Медикаментът е подходящ, когато безсънието е отключено от интелектуално претоварване (напр. след подготовка за кандидатстване, матура и т.н.). Детето се оплаква, че заспива трудно заспиване, че не може да се отпусне и че чува и най-малките шумове наоколо. Сутрин се събужда неотпочинало и в лошо настроение. Често всичко това се наблюдава в комбинация с трудно запаметяване, слаба концентрация и главоболие.
Stramonium 15/30 CH
Този медикамент се препоръчва в случаите на преживян от детето ужас (напр. нападение от куче или друг човек). Освен безсъние, придружено със страх от тъмнината, може да се отключат и заекване или нощно напикаване. Понякога има и изяви на нощни страхове – събуждане с плач или писъци, като в тези моменти влизането в контакт с детето е много трудно или невъзможно.
Natrum muriaticum 15/30 CH
Този медикамент е често използван през пубертета. Той е свързан с особената емоционалност и ранимост на децата през този период, с първите им любовни разочарования, които се приемат много драматично и непрекъснато се „предъвкват“, с невъзможността или нежеланието за споделяне, с усещането, че не са разбрани, че не са достатъчно красиви или слаби, и т.н.
Дозировка
Изброените медикаменти обичайно се изписват 2 пъти дневно, по 5 гранули за смучене, до преодоляване на проблема. Използват се високи разреждания – 15 или 30 СН. Колкото повече сходства има между описанието на медикамента и ситуацията при детето, толкова по-високо разреждане се изписва (т.е. при голямо сходство се предпочита 30 СН). Ако лечението започне с 15 СН, но няма достатъчен ефект, може да се помисли за преминаване към 30 СН. Ако обаче отново не се постига очакваният резултат, следва терапията да бъде преразгледана или да се потърси по-комплексен подход.
В случаите на нервност и безсъние при децата може да се използва и комбинираният хомеопатичен сироп Киетюд (за деца над 1 година). Изписват се по 5 ml от сиропа, сутрин и вечер, до преодоляване на проблема.
Хомеопатични медикаменти при затруднения със заспиването в бебешка и ранна детска възраст
Chamomilla vulgaris 15/30 CH
Изписва се, когато детето трудно се успокоява и заспива и за да се случи това, трябва да бъде люляно на ръце или разхождано с количката. Когато този тип пасивно движение е единственото, което успокоява това раздразнително и трудно заспиващо бебе, се препоръчва 10 гранули от медикамента да се разтварят в малко количество вода и да се дава многократно през деня, като преди всеки прием разтворът се разклаща хубаво. Този медикамент е подходящ и при колики или никнене на зъбки, тъй като намалява раздразнителността и повишава прага за болка.
Kalium bromatum 15/30 CH
Препоръчва се, когато детето трудно заспива и за да успее да се отпусне, извършва автоматични движения с ръце (мачкане на някакъв предмет, въртене на ъгълчето на одеялото и т.н.). Дава се по 5 гранули преди лягане (може и разтворени в малко вода, ако детето е много малко и не може да ги смуче).
Pulsatilla 15/30 CH
Този медикамент е подходящ в случаите, когато детето спи добре в леглото на родителите си, но трудно се приучава към заспиване в собственото легло и трудно приема отделянето от майката по какъвто и да било повод. Обикновено дозировката е по 5 гранули, веднъж дневно.
Хомеопатични медикаменти, когато причината за нарушения в съня е по-скоро физическа, отколкото емоционална
Arnica montana 9/15 СН
Изписва се в случаите, когато трудното заспиване е в резултат на спортно натоварване или друг тип по-интензивно физическо усилие, като често се наблюдава и мускулна треска. Понякога детето споделя, че усеща леглото си прекалено твърдо и не може да си намери удобно място в него. Дозировката е по 5 гранули преди и след физическото натоварване. Този медикамент често се използва в спортната медицина, тъй като подобрява мускулния и сърдечносъдовия капацитет.
Calcarea phosphorica 9/15 СН
Медикаментът спомага за овладяване на болките, свързани с растежа. Изписва се в доривка по 5 гранули, 1-2 пъти на ден.
Cuprum metallicum 9 СН
Подходящ при чести нощни крампи – приемането на 5 гранули води до бързото им прекратяване, като може да се дава и профилактично – по 5 гранули преди лягане. Разбира се, това не отменя необходимостта от компенсирането на евентуалния магнезиев дефицит.
Внимание: Терапията на сънна апнея, свързана с аденоидни вегетации, изисква преценка от специалист и цялостен подход към патологията. В случай, че се вземе решение за изчакване с оперативната интервенция, хомеопатията може да има значим принос (б. изд. – статия, посветена на тази тема, ще можете да прочетете в ноемврийския брой на нашето издание).