Добавките в храните крият риск за здравето на децата
American Academy of Pediatrics, Food Additives and Child Health, 2018
В доклада си “Добавките в храните и здравето на децата” от август 2018 г. Американската академия по педиатрия (AAP) призовава за спешни реформи в регулаторния процес в САЩ по отношение на добавките в храните. Според специалистите някои от използваните при обработката, съхранението и опаковането на храните химикали могат да нанесат сериозни поражения върху детското здраве. Ето защо, въпреки че понастоящем те са разрешени за употреба, от AAP настояват да се вземат стриктни мерки особено що се касае до продуктите, използвани от деца. Педиатрите обосновават искането си с все по-големия брой проучвания, които сочат, че някои добавки в храните оказват негативно влияние по отношение на хормоните, растежа и развитието на детето и също така водят до увеличен риска от затлъстяване в детската възраст.
Съединените щати разрешават използването на повече от 10 000 добавки за запазване, , които модифицират физико-химичните свойства на храните (цвят, мирис, вкус, микробиологична стабилност). Много от тях са били одобрени за употреба още през 50-те години на миналия век, а около 1000 от тези добавки са обозначени като „признати за безопасни“, което автоматично не изисква одобрение от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA).
„Съществуват критични слабости в сегашния регулаторен процес на хранителните добавки, слабости, които не могат да гарантират, че добавените в хранителните продукти химикали са достатъчно безопасни – казва д-р Леонардо Трасанде от AAP, един от водещите автори на доклада, апелиращ за промени. – Като педиатри ние сме особено загрижени за значителните пропуски в данните за здравните ефекти на много от тези химикали върху кърмачета и деца.“
Oт ААР настояват да се вземат мерки не само по отношение на добавките, които се поставят директно в храните, но и спрямо т. нар. „непреки“ добавки, които са свързани с технологичния процес на производство на опаковките (пластмаса, лепило, боя, хартия, картон и др). Според американските педиатри в резултат на натрупаните до момента научни данни най-голямо притеснение будят добавки като бисфенолите, фталатите, перфлуоро алкалните химични вещества, перхлоратите, изкуствените оцветители, нитритите.
Бисфенолите, които се използват за заздравяване на пластмасовите опаковки и металните кенчета, действат като естроген в организма и потенциално могат да доведат до по-ранен пубертет, намалена фертилност, увеличаване на телесните мазнини, а също така да окажат негативно въздействие върху нервната и имунната система на подрастващия организъм. Въпреки че бисфенол А (BPA) вече е забранен в производството на бебешки бутилки и чаши, той все още се използват при редица други продути.
Фталатите, които са естери, използвани с цел увеличаване на гъвкавостта, прозрачността и дълготрайността на пластмасите, когато се използват за целите на хранителната промишленост влияят върху развитието на гениталиите (при момчетата), крият риск от затлъстяване и допринесат за сърдечносъдовите заболявания. През 2017 г. Комисията за безопасност на потребителските продукти неслучайно въведе забрана за използването на някои фталати в продуктите за грижа за деца.
Перфлуоро алкалните химични вещества (PFCs), които се откриват основно в хартиените и картонени опаковки намаляват имунитета, свързват се с ниско теглото при раждането и с намалена плодовитост впоследствие. Изследванията показват също, че имат негативно действие върху щитовидната жлеза, метаболизма, храносмилането, развитието на мозъка, мускулите и костите.
Перхлоратът, който се добавя към някои опаковки за суха храна с цел контрол на статичното електричество, нарушава функциите на щитовидната жлеза и забавя развитието на детето.
Изкуствените оцветители, които често се срещат в детските хранителни продукти, се свързват със състояние като дефицит на вниманието и хиперактивност. Проучванията, цитирани в доклада, категорично показват, че изключването на изкуствените оцветители от хранителния режим на децата, страдащи от хиперактивност, намалява проявите на това състояние.
Нитритите, които се използват основно за консервиране и подобряване на цвета на месото и преработените месни продукти, оказват влияние върху производството на тиреоидни хормони и способността на кръвта да доставя кислород в тялото. Пряко се асоциират с риска от рак на стомашно-чревния тракт и нервната система.
От AAP смятат, че потенциалните вреди от добавките в храните могат да бъдат особено големи за децата поради факта, че подрастващият детски организъм в сравнение с този на възрастните е по-чувствителен към експозицията на химикали (дори само от гледна точка на телесно тегло). „Химикалите, които оказват влияние върху ендокринната система, например, могат да имат трайни негативни ефекти върху здравето на детето, тъй като хормоните координират сложни функции в тялото”. Дори малки смущения в ключовите моменти от развитието на детето могат да имат последици за цял живот“, се казва в доклада.
AAP отправя няколко важни препоръки. Първо, по-строг процес при обозначаването на добавките в храните като “безопасно”, включително нови изисквания за тестване на токсичността преди употреба на пазара и повторно тестване на предварително одобрени химикали. И второ – провеждането на изследвания, които да дадат по-ясна представа за влиянието на добавките върху развитието на детския организъм и върху човешкото здраве като цяло.