Как на практика се изпълнява Националната програма за контрол и превенция на РВГЕ в България? Разговор с общопрактикуващи лекари
И в този брой на „Практическа педиатрия“ продължаваме да задаваме въпроси на лекарите с педиатрична практиката относно това колко често се срещат със случаи на ротавирусен гастроентерит (РВГЕ), наблюдава ли се вече ефект от включването на ротавирусната ваксина като препоръчителна и безплатна в националния имунизационен календар, как определят постигнатия от тях ваксинационен обхват с ротавирусна ваксина…
Д-р Павлина Темнялова-Лозанова, Варна
Д-р Темнялова-Лозанова е
общопрактикуващ лекар и педиатър
с над 25-годишна практика.
В момента обслужва 850 деца на възраст до 18 год.
Колко често във вашата практика се срещате със случаи на РВГЕ и каква е тежестта на заболяването?
Ротавирусите са едни от най-честите причинители на тежко протичащи гастроентерити – с диария, повръщане, температура и коремни болки, при децата в ранната детска възраст от 6 до 24 мес. В голяма степен това се дължи на факта, че те са изключително устойчиви в околната среда, разпространяват се чрез заразени ръце и предмети. Известен факт е, че 95% от децата до 5-годишна възраст прекарват поне една ротавирусна инфекция. Това мога да потвърдя и като личен опит от моята практика. Имало е случаи, в които се е налагала хоспитализация на такива пациенти поради трудно овладяване на симптомите –тежка диария, дехидратация. Ротавирусът води до увреждане на лигавицата на тънките черва, нарушава резорбцията на хранителните вещества, водата и електролитите. Понякога не закъсняват и усложненията – трудно захранване, изоставане на тегло и ръст, лактозна непоносимост, диабет тип 1 при генетично предразположение, риск от алергии.
Съдейки по вашата практика, как понасят ротавирусната ваксина малките пациенти? Има ли някакви странични ефекти и ако да, какви?
Ротавирусната ваксина се понася много добре от малките пациенти. Тя се приема през устата, има сладникав вкус. Аз лично предпочитам да се дава на гладно, тъй като тогава се приема с по-голямо желание и това гарантира поглъщане на необходимата доза. Важно е да се спази препоръката ваксиналният курс да се извърши между 6- и 24-та седмица след раждането, за да се осигури ранна защита на бебетата във възрастта, когато имунитетът от майчините антитела спада. Тя е съвместима с всички останали ваксини от Имунизационния календар на България.
Имала съм единични случаи, в които майки са съобщавали за промяна в консистенцията и цвета на изхожданията, но това е преходно и не създава съществен проблем.
Как стоят нещата по отношение на ваксинацията на специфични групи
пациенти, например преждевременно родените деца?
Предвид много добрия си профил на поносимост и безопасност, ротавирусната ваксина може да се приема и от недоносени бебета, родени след 26-та гестационна седмица. При тях тя е изключително препоръчителна, имайки предвид незрелостта на храносмилателната им система. Те са значително по-уязвима група от доносените деца, защото колкото по-ниско е теглото на бебето при раждане, толкова по-тежко протича ротавирусната инфекция. Приложението на ваксината предотвратява хоспитализациите по повод ротавирусна диария до 100%. Приложението на ваксината е подходящо и при пациенти с повишен риск от заболявания на стомашно-чревния тракт. Базирайки се на европейските препоръки за ротавирусна ваксинация, основани на медицина на доказателствата, ротавирусната ваксина е подходяща за всички кърмачета в Европа. СЗО апелират за цялостен обхват на ваксинацията поради високата медикосоциална значимост на РВГЕ.
От 2017 г. ротавирусната ваксина стана препоръчителна и безплатна.
Наблюдава ли се вече ефект от предприемането на тази мярка – отчита ли
се намаляване на случаите на РВГЕ?
Благодарение на факта, че ротавирусната ваксина е включена в Националния имунизационен календар и е безплатна, се наблюдава увеличаване на ваксиналния обхват и значително намаляване на случаите на РВГЕ. Все по-редки са и случаите на хоспитализация по този повод, като това се случва най-често на неимунизираните деца. Опитът ми с ваксината сочи, че в семейства, където се е налагало лечение и хоспитализация на по-голямото дете по повод на гастроентерит, родителите са запознати с тежките последици от ротавирусната инфекция и държат по-малкото им дете да бъде имунизирано.
Как бихте определили ваксинационния обхват с ротавирусна ваксина
във вашата практика? Какво още има да се желае?
Ваксинационният обхвт с ротавирусна ваксина в моята практика е около 75%. Все още има родители, които отказват провеждането на ротавирусната ваксина и имат колебания към имунизациите като цяло. За съжаление, това се дължи на антиваксиналните настроения у нас и в световен мащаб. Необходима е много разяснителна дейност и сериозни аргументи в полза на ваксините. Факт е, че спазването на добра хигиена не е достатъчно да предпази децата от заразяване и заболяване. Рисковете са идентични в развитите и в развиващите се страни.
Как успявате да постигнете този висок ротавирусен ваксинационен обхват?
Основната ми задача е да предоставя на родителите обективна информация по отношение на полза/риск при поставянето на дадена имунизация. Разчитам на доверието, което сме изградили с тях в процеса на съвместната ни дейност. Все повече бъдещи и настоящи майки посещават различни обучителни форми, където получават първоначална актуална информация относно ваксинопредотвратимите заболявания и необходимостта от ефективна защита. Това в голяма степен улеснява и моята работа.
Родителите се оплакват, че Имунизационният календар е претоварен и
може би това е една от причините да се колебаят относно ротавирусната
имунизация. Колко често се срещате с подобни случаи, кои причини
най-често изтъкват родителите и как се справяте с тези колебания –
какво им казвате?
Факт е, че родителите често се тревожат за безопасността на ваксините повече, отколкото от самото заболяване, което те предотвратяват. Разяснявам им необходимостта от ранна защита, осигурена чрез ваксините, как благодарение на тях имунната система се предпазва от отслабване и как защитава от вторични бактериални инфекции. Ваксините, които се предлагат след 2000 г., съдържат много по-малко имуногенни белтъци и полизахариди в сравнение с предишните години. Имунната система на бебето се среща с много повече антигени на ден – около 10 000, докато всички ваксини, прилагани в кърмаческата възраст, съдържат общо по-малко от 60 антигена. В тази връзка с цел опазване на общественото здраве пред нас стои предизвикателството да не се допуска необоснован отказ от поставянето на ваксини, освен в случаите, когато има противопоказания, предвидени в нормативните актове.
Разкажете ни някой интересен случай от вашата практика, свързан с РВГЕ?
В практиката съм имала няколко случая на пациенти на възраст между 1 и 5 години, преболедували от РВГЕ, тъй като не са били имунизирани. При две от децата се беше наложила хоспитализация и то нееднократно. Впоследствие отключиха лактазна непоносимост и атопичен дерматит. Започнаха чести инфекции на горните дихателни пътища (ИГДП). Имаше продължителен период на възстановяване, насложиха се консултации с детски гастроентеролози и дерматолози, диетично хранене и третиране с медицинска козметика. Всичко това се оказа сериозна пречка за посещението на тези деца в детски заведения – ясли и градини. Тези случаи са показателни за сериозните усложнения, до които може да доведе едно ваксинопредотвратимо заболяване.
И още по темата…
Ето какво сподели по темата и д-р Живка Дюлгерова,
общопрактикуващ лекар и педиатър от Несебър:
„През последните години случаите на РВГЕ в моята практика чувствително намаляха. Поради спецификата на региона по-често боледуват деца, дошли на почивка, които прекарват доста време по плажовете, басейните и обикновено се хранят в обществени заведения. При тях определено РВГЕ протичат по-тежко с по-трудно повлияване в първите 24 до 48 часа в сравнение с местните деца.
С ротавирусната ваксина работя от 4-5 години и от всички проведени досега имунизации, общо при около 200 деца, странични реакции се проявиха само при две, при които се въздържах от втора доза ваксина. Непосредствено след имунизацията при тях се появи диариен синдром. Не съм имала случаи с температура и други оплаквания.
След като ротавирусната ваксина стана препоръчителна и безплатна, се обхващат много по-голям брой от новородените деца и се отчита чувствително намаляване на случаите на РВГЕ. Независимо от това, за да се намалят като цяло случаите на РВГЕ, изискващи болнично лечение, необходимо е да се положат усилия новородените да бъдат обхванати максимално. Родителите получават информация за ваксината още в родилните отделения, но винаги питат и за мнението на личния си лекар. Обикновено категоричен отказ от ваксини получавам от по-високо образованите родители, които следят излизащата в интернет пространството негативна информация. На тях обяснявам, че имам пълно доверие на ваксината и че дори съм я купувала за собствените си внуци, преди да стане безплатна.“