Влияe ли ротавируснaта ваксинация върху по-дългосрочния риск от инвагинация? Данни от проучване, проведено в САЩ
Burke, J. Tate, R. Dahl, N. Aliabadi, U. Parashar
Journal of the Pediatric Infectious Diseases Society
Ротавирусната ваксинация се асоциира с краткотраен повишен риск от инвагинация. През 1998 г. САЩ лицензирана първата ваксина срещу ротавирус – RotaShield. На следващата година обаче тя е изтеглена от пазара поради данни свързващи я с повишен риск от инвагинация. В началото на 2006 г. в САЩ са лицензирани и препоръчани за рутинна имунизация на новородени две ротавирусни ваксини – петавалентната RotaTeq (RV5, Merck and Company) с трикратен прием (на 2-, 4- и 6-месечна възраст) и едновалентната Rotarix (RV1, GlaxoSmithKline Biologicals). ), която се приема в две дози (на 2- и 4-месечна възраст). Въпреки че предварителните клинични проучвания не откриват риск от инвагинация, резултатите от проведените постлицензиционно изследвания показват, че и двете ротавирусни ваксини се асоциират с повишен краткотраен риск от инвагинация – главно през първата седмица след ваксинацията. Нито едно от проучванията обаче не оценява дългосрочният риск от инвагинация и дали той се различава в зависимост от статуса на ротавирусната ваксинация. А това е изключително важно да се изследва поне по две причини. Първо, възможно е ротавирусната ваксинация да предизвиква инвагинация при уязвимите деца – ако тя променя по-скоро времето, а не риска от инвагинация, общият риск от инвагинация няма как да се повиши сред ваксинираните деца по време на дългосрочното проследяване. И второ – възможно е ротавирусната ваксинация да намали дългосрочния риск от инвагинация чрез предотвратяване на естествената ротавирусна инфекция, ако естествената ротавирусна инфекция е причина за инвагинация, както се предполага.
За да изследваме различията в риска от инвагинация в съответствие с ваксинационния статус, използвахме данни от искове и претенции, заведени от родителите на американски деца до навършването на двегодишна възраст.
Методи
Данните в изследването са извлечени от базата данни за искове и претенции на Truven Health MarketScan, която обхваща милиони американски физически лица със здравна застраховка. Проучването обхваща период от десет години – 2006-2016 г., и децата на милиони различни платци.
Първият критерий за допустимост бе датата на раждане на детето – след 1 януари 2006 г., така че всички включени деца да са могли да получат първата си доза ротавирусна ваксина на 2-месечна възраст (ваксината е препоръчана за употреба в САЩ през февруари 2006 г.). Вторият критерий бе непрекъснат здравноосигурителен застрахователния план още от самото раждане на детето, така че всички потенциални ваксинации или инвазивни събития да бъдат взети предвид. За определяне на ротавирусния ваксинационен статус и възрастта на кърмачето при всяка доза са използвани два различни кода, съответно 90680 за RV5 и 90681 за RV1. От изследването бяха изключени децата с невъзможна дата на ваксинация (доза 1 на възраст <4 седмици, доза 2, дадена на възраст <6 седмици или доза 3, дадена на възраст <8 седмици), както и тези, при които има липсващи данни за пълния имунизационен курс. Неваксинираните с ротавирусна ваксина деца бяха обозначени с код CPT. Приелите първата доза ваксина деца бяха класифицирани като „частично ваксинирани”, а след приема съответно на втората доза за RV1 и на втората и третата дози а RV5 – като „напълно ваксинирани”.
За да се избегне вероятността от погрешна класификация, в изследването бяха включени деца, посетили спешните отделения по повод съмнение за инвагинация, само ако са били хоспитализиранипо този повод в рамките на два дни.
Резултати
Сред 1 858 827 деца, подлежащи на анализ, инвагинация във всяка диагностична позиция е регистрирана при 544, сред които 385 са имали кода в първата диагностична позиция. Повечето случаи на инвагинация – 406 (74.6%) са настъпили преди 12-месечна възраст. Оцененият 2-годишен риск от инвагинация е 0.044% (95% CI, 0.040% – 0.048%). От 1 349 221 деца, оцелели и проследени до най-малко 8-месечна възраст, 906 850 (67.2%) са напълно ваксинирани, 168 291 (12.5%) са частично ваксинирани, а 274 080 (20.3%) са неваксинирани.
Дискусия
Тази надлъжна кохорта от американски здравнозастраховани деца, проследени до 2-годишна възраст, на която се основава проучването, демонстрира, че пълната серия ротавирусна ваксинация не се свързва с повишен дългосрочен риск от инвагинация. Всъщност, наблюденията показват 21% намаление на 2-годишния риск от инвагинация, включително и в периода на повишен риск веднага след ваксинацията. Въпреки че резултатите не показват статистическа значимост, те са последователни в анализите на чувствителността.
Наскоро проведено проучване относно нивата на инвагинация в САЩ с фокус върху ротавирусните ваксини от второ поколение също не установява значително повишаване на общата честота на инвагинация сред бебетата в сравнение с данните отпреди 2006 г. (годината, през която ротавирусната ваксина е препоръчана за употреба в САЩ). Тези наблюдения съответстват на хипотезата, че ротавирусната ваксинация не се асоциира с повишен риск от инвагинация по време на ранната детска възраст.
Този анализ има няколко силни страни. Голямата популация от почти 2 милиона деца, отговарящи на условията за анализ и включването на повече от 1 милион дози ваксини в базата данни на Truven Health MarketScan са изключително добра основа за откриването на значителни разлики в риска от инвагинация, дори и при редкостта на събитието. Включването на инвагинацията във всяка диагностична позиция в анализа допълнително повишава способността за откриване на случаите на инвагинация. Анализът на чувствителността пък помага за изясняването на потенциалната връзка между инвагинацията и ротавирусната ваксинация.
Заключение
Резултатите от настоящото проучване показват, че ротавирусната ваксинация не се асоциира с повишен 2-годишен риск от инвагинация сред американските застраховани деца, дори напротив – би могла да се свърже с цялостен намален риск. Всички налични до момента данни сочат, че ползите от ротавирусната ваксинация надвишават увеличения краткосрочен риск от инвагинация. Освен това резултатите от проучването предоставят допълнителни данни в подкрепа на дългосрочния профил на безопасност на ротавирусните ваксини, като категорично поддържат провеждането на масова ротваирусна ваксинация в САЩ.