За по-здрава Европа! Защита на европейските граждани от ваксинопредотвратими заболявания
март 2019 г., Брюксел
https://www.vaccineseurope.eu/
Здраве за всички
Ваксините защитават всички: новородени, деца, възрастни
Влияние на ваксините, прилагани в детската възраст: значително намаляване на смъртността; през 70-те години – изкореняване на едрата шарка в световен мащаб; от 2002 г. Европа е обявена „без полиомиелит“.
Имунизацията на майките предпазва новородените от опасни инфекциозни заболявания (например грип, коклюш).
Имунизацията осигурява защита на застаряващото население и забавя влошаването на физическото състояние.
Ваксинация на здравните специалисти: Здравните специалисти трябва да бъдат ваксинирани, за да защитят не само себе си, но и своите пациенти, както и своите приятели и семейства.
Имунизацията предотвратява някои видове рак: Ваксинацията срещу хепатит Б, например, намалява риска от рак на черния дроб; ваксината срещу човешкия папиломен вирус (HPV) предотвратява свързаните със заболяването отклонения, които по-късно могат да се превърнат в рак.
Ваксините предпазват пациентите с хронични заболявания от опасни инфекции и свързаните с тях усложнения – напр противогрипните и пневмококовите ваксини се особено препоръчителни за хората, страдащи от диабет, сърдечна недостатъчност или хронични белодробни заболявания.
Безопасни пътувания: Ваксинациите при пътуване предпазват хората от инфекции и заболявания, които се срещат в определени региони на света.
Ваксинирането допринася за създаването на по-здрава общност: Чрез имунизацията на населението се защитават тези, които не могат да бъдат напълно имунизирани (имунокомпрометирани пациенти), както и тези, които все още не са ваксинирани – новородените.
Какво може да направи Европа:
Подкрепа на имунизациите във всички етапи от живота: осигуряване на политики за ваксинация, които допринасят за устойчивостта на европейските здравни системи и производителността на обществото.
Поставяне на цели, свързани с ваксинацията, и осигуряване на тяхното прилагане в цяла Европа – например, постигане до 2020 г. на 95% обхват на имунизацията срещу морбили.
Подобряване на доверието във ваксините чрез създаване на европейски информационен портал, който да предоставя онлайн обективни, прозрачни и актуални данни за ваксините.
75% Заинтересованите страни се ангажираха да повишават ваксиналния обхват на противогрипната ваксина при възрастни до 75%.
Здравните специалисти са от съществено значение
Знаете ли, че:
- Здравните специалисти играят решаваща роля в информирането на пациентите относно важността на имунизациите и съответно – в повишаване защитата на населението.
- Някои държави от ЕС подкрепят администрирането на ваксините не само от лекарите, но и от фармацевтите, които са в контакт с по-широката общественост.
- Извършването на имунизациите на обществени места, различни от здравните заведения – например, в училищата и на работните места, би могло да се окаже ефикасен подход за постигането на по-висок ваксинален обхват – например в Обединеното кралство е разрешено ваксинацията срещу грип, HPV и менингит да се извършва в училищата.
Какво може да направи Европа:
- Изготвяне на ръководства за страните от Европейския съюз как да бъде разширен достъпа до ваксинация в здравните и нездравните заведения.
- Повишаване на образованието и провеждане на обучения на тема ваксинопредотвратими заболявания и имунизации сред доставчиците на здравни услуги във всички сектори
- Повишаване на доверието във ваксините чрез сключване на коалиция за ваксинация, обединяваща европейските асоциации на доставчиците на здравни услуги с цел насърчаване на ваксинирането и засилване на партньорствата и сътрудничеството между различните страни от Европейския съюз.
Ваксините са важен инструмент в борбата с антибиотичната резистентност
Знаете ли, че:
Смята се, че 33 000 от смъртните случая в Европа всяка година се дължат на антибиотична резистентност, което увеличава риска от по-висока смъртност от болести, които доскоро бяха смятани за лечими.
Ваксините могат да намалят необходимостта от употреба на антибиотични средства, като намалят:
- честотата на заболеваемостта от инфекциозни заболявания;
- използването на антибиотични средства за лечението на бактериални усложнения на вирусни инфекции;
- неуместната употреба на антибиотици за лечение на вирусни инфекции
Какво може да направи Европа:
- Насърчаване на използването на съществуващите ваксини чрез интегрирането им в имунизационните програми, което би рефлектирало върху антибиотичната резистентност.
- Подкрепа за разработването на нови ваксини срещу заболяванията, свързани с антибиотичната резистентност.
- Планът за действие на Комисията за антибиотична резистентност от 2017 г. подчертава важната роля на ваксините в борбата антибиотичната резистентност. Той се нуждае от силна политическа подкрепа, за да бъде вкаран в употреба в целия Европейски съюз.
По-силни заедно
Знаете ли, че:
Недостигът на ваксини се оказва все по-голям проблем в ЕС и в световен мащаб. Причините са многобройни:
- промените в търсенето на ваксини зависи от епидемиологичната ситуация в различните региони;
- ваксините са високотехнологични биологични продукти със сложен и продължителен процес на производство (често над 1 година); процедурите по контрол и освобождаване могат да отнемат повече от 70% от времето за производство;
- изискванията за етикетиране и опаковане на ваксините са различни за всяка страна, което значително намалява гъвкавостта на доставките в целия Европейски съюз;
- търговете за ваксини в Европейски съюз често не отчитат дългите срокове, необходими за правилното планиране, производство и освобождаване на ваксините.
Какво може да направи Европа:
- Насърчаване на своевременен и непрекъснат диалог между производителите на ваксини и здравните власти, което би позволило на двете страни по-добре да планират необходимото количество ваксини, както и да прогнозират търсенето им.
- Намаляване на изискванията за етикетиране и опаковане на ваксините чрез въвеждане на опростени многоезични опаковки и електронни листовки.
- Гарантиране на общоевропейско признаване на критериите за икономически най-изгодно офериране в обхвата на обществените поръчки с цел насърчаване на иновациите и стимулиране на производителите и доставчиците на ваксини да създават устойчиви бизнес модели.
- Разработване на механизъм за обмен на доставки на ваксини от една държава-членка до друга в кризисни ситуации.
Електронното здравеопазване може да подобри националните имунизационни програми
Знаете ли, че:
- Имунизационните информационни системи (IIS) са доказани като неразделна част от добре функциониращите здравни системи и сега се прилагат (или пилотират) в целия Европейски съюз.
- IIS насърчават ангажираността на пациентите и гражданите чрез използване на автоматични напомняния, оценки на доставчика и онлайн достъп до записване на час за имунизация.
- Електронният регистър на ваксинациите може да идентифицира пропуските в спазването на имунизационния календар сред населението и да улесни комуникацията с рисковите групи.
- Според препоръките от 2018 г. на Съвета на Европейския съюз държавите от ЕС трябва да развият капацитета на здравните институции посредством електронни имунизационни информационни системи, които да дават бързи и точни сведения за ваксиналния статус на европейските граждани и подпомагат събирането и обработването на данните.
Kaкво може да направи Европа:
- Засилване на наблюдението над ваксинопредотвратимите заболявания с цел по-добра оценка на моделите на инфекциозните заболявания, ползите/рисковете от ваксините и въздействието на ваксинацията във всички възрасти.
- Подкрепа на държавите-членки, желаещи да въведат IIS, които да дават сведения за ваксиналния статус гражданите (например чрез Европейските структурни фондове).
- Разработване на обща имунизационна карта за гражданите на ЕС със стандартизирана информация за ваксиналния статус. Това би допринесло за спазване на имунизационните програми дори когато гражданите са в чужда държава.
- Осигуряване на координация между здравните и дигиталните политики (по-специално IIS).
В заключение
Лидерите на ЕС имат важна роля – да надграждат постигнатото през периода 2017-2019 г. по отношение на ваксините и да подкрепят изпълнението на целите, определени в Препоръката на Съвета на държавите-членки на ЕС. Ваксинацията остава крайъгълен камък на успешната политика за превенция в Европ и за защита на европейските граждани от ваксинопредотвратими заболявания.
Библиографията е на разположение в редакцията.