Успехът на HPV ваксината може да сложи край на рака на маточната шийка
Изследователи в Канада обобщиха 65 проучвания от 14 държави, въвели ваксинация срещу човешки папиломен вирус (HPV) oтпреди десетилетие, когато тя стана достъпна. Ваксината е насочена към няколко щама на човешкия папиломен вирус, включително щамове 16 и 18, които са основните причинители на рака на маточната шийка. Знае се, че освен това HPV може да причини и някои други видове рак, както и генитални брадавици.
В изследването учените сравняват степента на инфекция преди и след въвеждането на ваксината, като прочуването е насочено към две основни групи – тийнейджъри (13-19 години) и млади възрастни (20-24 години). Отчита се, че 5 до 8 години след въвеждането на ваксината HPV инфекциите, причинени от щамове 16 и 18, са спаднали с 83% при момичетата-тийнейджъри и с 66% при младите жени. Забелязва се и спад в диагностицирането на гениталните брадавици както при тийнейджърките, така и при момчетата и младите мъже и жени. За периода от въвеждането на ваксината досега се наблюдава и намаляване и на друг показател – откриването на предракови клетки в шийката на матката у тийнейджърките и младите жени. Тези данни са изключително обнадеждаващи, защото предполагат рязко намаляване на случаите на рак на шийката на матката.
Във Великобритания първата доза от ваксината се прилага в училище на момичета на възраст от 12 до 13 год., а втора доза се поставя от 6 до 12 месеца по-късно. От септември 2020 г. с ваксината ще бъдат обхванати и момчетата на възраст от 12 до 13 год.
Изследователите установяват, че най-големите ползи от ваксинацията са наблюдавани в страни, в които над 50% от целевата група е ваксинирана, като имунизацията е обхванала и по-зрелите жени, които не са имали възможност да се ваксинират на подходящата възраст, тъй като тогава ваксината все още не е била въведена в употреба.
Ако ваксинационните програми могат да доведат до изкореняване на HPV, това би трябвало да доведе и до последващо ликвидиране на рака на шийката на матката по същия начин, както при едра шарка.
Повече за изследването…
Учените, извършили изследването, са от Université Laval в Канада. Проучването е финансирано от Световната здравна организация, Fonds de recherche du Québec – Santé и Канадските институти за здравни изследвания. Изследването е публикувано в рецензираното медицинско списание Lancet.
Методологията, която е използвана, е систематичен преглед и мета-анализ на проучвания на ниво популация, оценяващи въздействието от въвеждането на HPV ваксината. Систематичните прегледи са най-добрият начин да се направи преглед на състоянието на изследванията, разглеждащи дадена тема, а мета-анализът позволява на изследователите да обединят данни, за да получат цялостна индикация за потенциалния размер на ефекта от наличните доказателства.
Какво включва изследването
Изследователите актуализират данните от предишен систематичен преглед и мета-анализ, публикуван през 2015 г., като включват и изследвания, публикувани между 2014 и 2018 г. Включени са само проучвания, в които има данни, докладващи поне един от трите резултата:
- нива на HPV инфекция преди и след въвеждане на програмата за ваксинация сред момичетата и жените;
- нива на диагнози на анални и генитални брадавици преди и след ваксинационната програма, сред момичета, момчета, жени и мъже;
- нива на диагнози на момичета или жени с анормални предракови клетки на шийката на матката (цервикална интраепителна неоплазия, CIN) – преди и след програмата за ваксинация. CIN се класифицират от първа до трета степен в зависимост от дълбочината, на която се намират анормалните клетки и вероятността да доведат до развитието на рак. Специално внимание се обръща на CIN 2 и 3 степен.
Изследователите разглеждат въздействието на ваксинацията в две времеви рамки: от 1 до 4 години след ваксинацията и от 5 до 8 години след ваксинацията (от 5 до 9 години за анормални клетки на шийката на матката). Сравнени са страните с висок обхват на ваксината (50% или повече) и с покритие на много възрасти с тези, които имат по-ниски нива на ваксинация или са въвели ваксината само за една възрастова група.
Основни резултати
- HPV инфекции
В изследването са включени данни от 23 проучвания, свързани с HPV инфекциите. След въвеждането на ваксинацията се отчита спад на HPV инфекциите сред момичетата и младите жени:
- сред момичетата на възраст от 13 до 19 години инфекциите с HPV 16/18 са намалели със 70% от 1 до 4 години след въвеждането на ваксината (съотношение на риска (RR) 0.30; 95% интервал на доверие (CI) 0.21 до 0.43) и с 83% от 5 до 8 години (RR 0.17; 95% CI 0.11 до 0.25);
- сред жените на възраст от 20 до 24 години инфекциите с HPV 16/18 са намалели с 37% от 1 до 4 години (RR 0.63; 95% CI 0.53 до 0.76) и с 66% от 5 до 8 години (RR 0.34; 95% CI 0.23 до 0.49);
- сред жени на възраст от 25 до 29 години (за които е по-малко вероятно да бъдат ваксинирани) се отчита никакъв или значително по-малък спад.
- Предракови клетки
В изследването са цитирани данни от 13 проучвания, които разглеждат проценти на момичета и жени, при които се установява наличието на анормални клетки, които биха могли да доведат до рак на маточната шийка (CIN степен 2+). От 5 до 9 години след началото на ваксинацията срещу HPV се отчитат следните данни:
- намаляване с с 51% (RR 0.49; 95% CI 0.42 на 0.58) на CIN2+ сред момичетата на възраст от 15 до 19 години;
- намаляване с 31% (RR 0.69; 95% CI 0.57 до 0.84) на CIN2+ сред жените на възраст от 20 до 24 години;
- повишени проценти сред жените на възраст от 25 до 29 години, които е малко вероятно да бъдат ваксинирани.
Внимание: различни режими на ваксинация
При проучване на подгрупите изследователите откриват, че в страните с нисък обхват на ваксинация или с ваксинирането само на една възрастова група се отчитат по-малки намаления във всички 3 резултати, свързани с HPV.
Интерпретиране на резултатите
Според изследователите резултатите показват „значително и съществено влияние на HPV ваксинацията“ върху HPV инфекциите, гениталните брадавици и честотата на CIN2+ „през първите 9 години след началото на ваксинацията срещу HPV”.
Според изследователите това проучване е „първото, която ясно показва допълнителното предимство на ваксинация срещу HPV във всички възрастови групи и успехите на високия ваксинационен обхват“ – констатации, които затвърждават препоръките на СЗО за въвеждане на ваксинацията в различни възрастови групи от 9 до 14 години.
Заключение
Резултатите от изследването са обнадеждаващи и категорично показват значението на ваксинацията срещу HPV при момичетата и жените във възрастта, в която се предлага в съответната държава. Намаляването както на процента на инфекции с HPV 16/18 сред момичета и жените, така и на честотата на анормалните предракови клетки свидетелстват за ефикасността на ваксината по отношение на основната й цел – намаляване на броя на раковите заболявания на шийката на матката.
HPV ваксината ще сложи ли край на рака на маточната шийка? Резултатите предполагат, че това е възможно, но, разбира се, отговорът на този въпрос зависи най-вече от постигнатия ваксинационен обхват.