Профилактиката на оралните заболявания в кърмаческа, ранна детска и предучилищна възраст
М. Турчев, AПМП-Дентална
Профилактиката на оралните заболявания (зъбeн кариес и пародонтални заболявания) се осъществява чрез оралната хигиена. Методите и средствата на профилактиката са многообразни и се различават в зависимост от възрастта на пациента.
Още по време на бременността родителите трябва да бъдат обучени на орално хигиенни навици, които да предадат на своето дете още от раждането. Устната кухина на родителите трябва да бъде поддържана в добро здраве с цел значително намаляване на микроорганизмите и тяхната трансмисия към детето (при контакт и целувки). Много майки опитват храната със същата лъжица, с която хранят детето си, или директно отпиват от шишето с биберон, а също така целуват устата и ръчичките на бебето, като така могат да прехвърлят към него различни микроорганизми, включително и патогенни.
По време на кърмаческия период често се образува биофилм в устата на бебето, който води до образуването на кандидоза – т.нар. млечница. Профилактиката на това заболяване включва почистване на устната кухина на детето с марля, обвита около пръста на родителя, напоена с разредена кислородна вода от 3% в съотношение 1:1. С този разтвор се обтриват всички повърхности. С пробива на първия зъб се продължава почистването по същия начин. Задължително детето трябва да заспива след почистване на устната кухина, защото когато са пробили временните фронтални зъби, хранителните остатъци остават и се задържат в устната кухина, което може да доведе до образуване на кариес, който се развива по всички вестибуларни повърхности на временните резци и на всички останали зъби. С пробива на първите зъбки е редно да се осъществи и първият преглед при стоматолог.
Трябва да не се използват подсладени биберони и залъгалки с цел успокояване на детето. След 6-месечна възраст е редно да се включи пиенето от чаша.
През ранната детска възраст (от 1 до 3 год.) се формира временното съзъбие. Това е времето, в което се включват и други средства за орална хигиена – четката и пастата за зъби. Четката за зъби трябва да е с малка глава с много и меки косми. Пастата за зъби трябва да е специална детска паста за зъби без включен флуор в състава, защото децата в този период преглъщат лесно и това може да доведе до предозиране и до т.нар. придобита зъбна дисплазия на постоянните зъби (флуороза). През този период трябва да се стимулира самостоятелната орална хигиена на детето. Почистването трябва да се превърне в ежедневна игра.
Предучилищната възраст (от 3 до 6 год.) детето е със стабилно оформено временно съзъбие. Въпреки, че мануалните умения на детето се развиват, намесата на родителя в оралната хигиена е задължително. Детската паста за зъби вече може да съдържа флуор до 1000 ppm, като най-добре е 500 ppm. Умението за плюене вече е създадено при детето. Въпреки това количеството паста, което се използва за миене на зъбките, трябва да е колкото грахово зърно. При временните зъби тесните апроксимални контакти са само при моларите, което налага използването на конци за почистването на тези пространства, където четката не може да достигне. При фронталните зъби това не се налага поради наличието на треми и диастеми, които компенсират медио-дисталните размери на постоянните зъби при пробива им и растежа.