Практическите подходи за контрол и оценка на храненето в детските градини на територията на РЗИ – Велико Търново
Ев. Недева, директор на РЗИ – Велико Търново
Св. Моминска, началник на отдел ПБПЗ, Дирекция ОЗ
М. Карачолева, гл. инспектор в отдел ПБПЗ, Дирекция ОЗ
Нормативният документ, въз основа на който се извършват контролът и оценката на храненето на организираните детски колективи, е Наредба №6 от 2011 г. на МЗ за здравословно хранене на деца на възраст от 3 до 7 години. Ежегодно с контрол се обхващат всички (104 бр.) детски градини в област Велико Търново. Оценка на хранителния прием се извършва ежемесечно в 10 детски градини (по една ДГ от всяка община в областта). В края на всяка календарна година се изготвя годишен анализ на храненето на организираните детски колективи, който се изпраща в МЗ като част от годишния отчет за дейността на РЗИ – Велико Търново.
Контролът по спазване на изискванията на Наредба №6/2011 г. в ДГ на територията на област В. Търново се осъществява от отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето” в дирекция „Обществено здраве“ на РЗИ – В. Търново. Екипът включва началника на отдел ПБПЗ – лекар със специалности „Педиатрия“ и „Хранене и диететика“, главния инспектор от отдела – инженер-технолог със специалности „Технология на месо и мляко“ и „Анализ и контрол на храни“ и здравен инспектор.
Оценка на терен
Оценка на менюто. За целта се изискват последователните седмични менюта за период най-малко един месец назад. Проверява се: предварителност на изготвяне на седмичните менюта; състав на комисията, изготвила менюто (задължително участие на медицинския специалист на ДГ); кратност на храненията (закуска, подкрепителна закуска преди обяд, обяд и следобедна подкрепителна закуска); включените в менюто храни и ястия да са допустими за предлагане в детските заведения според „Сборник рецепти с наръчник за хранене на децата от 3 до 7 годишна възраст“ и Наредба №6.; сезонност на продуктите (пресни плодове и зеленчуци); разнообразие на предлаганите храни; включване на пълнозърнести продукти най-малко 4 пъти седмично; включване на риба и бобови храни най-малко веднъж седмично като основно ястие; ежедневно включване в менюто на мляко и млечни продукти, плодове и зеленчуци, зърнени храни и или/картофи, храни богати на белтък.
Оценка на приема на храни. Оценява се съчетанието на ястията от дневното меню. Предлаганите количества по групи храни да съответстват на количествата, посочени в примерния продуктов набор за възрастта.
Оценка на приема на енергия. На място в обекта „грубо“ се изчислява среднодневния прием на енергия за ден. При съмнения за неспазване на предварително изготвено меню се изискват съответните калкулационни ведомости за сравнение.
Съответствие на хранителните продукти. Извършва се проверка на наличните в склада на ДГ хранителни продукти, за които има специфични изисквания в Наредба №6 (напр. мляно месо, кашкавал, сирене, конфитюр, сокове и др.).
Диетично хранене. При наличие на деца със заболявания, изискващи диетичен режим, се изискват документите от лекар-специалист и се уточнява начина за осигуряване на диетичното хранене.
Съставяне на констативен протокол. Проверката в обекта приключва със съставянето на констативен протокол, който се подписва от инспектора, извършил проверката и отговорното лице от ДГ, участвало в проверката. При констатиране на нарушения се издава писмено предписание. До един месец след срока, вписан в Предписанието за отстраняване на нередностите, се извършва насочена проверка за изпълнение на предписаните мерки. В случай, че предписаните мерки не са спазени се съставя акт на нарушителя.
Оценка на енергия и хранителни вещества
Оценката на хранителния прием се извършва след въвеждане на данните от калкулационните ведомости, месечните продуктови набори и седмичните менюта на съответната ДГ в уеб-базирана онлайн система на НЦОЗА – София. Получените резултати се използват за подобряване на храненето в конкретната ДГ и при изготвянето на сравнителен годишен анализ на храненето на територията на област В. Търново.