Хомеопатична терапия и профилактика на сенната хрема
Р. Томова
Специалист по вътрешни болести и клинична хомеопатия
Най-разпространеното алергично заболяване, с особена актуалност през този сезон – това е сенната хрема. Пикът на заболеваемост е в ученическата и младата възраст.
Разполагаме с множество конвенционални медикаменти, които в една или друга степен, потискат проявите на поленовия ринит, но повечето от тях имат странични ефекти. Това мотивира много от пациентите да търсят хомеопатична терапия.
Опитът показва, че ефектът върху симптомите на сенната хрема на добре изградената индивидуална схема за хомеопатично лечение е съизмерим с този на конвенционалните медикаменти. В същото време, хомеопатичните препарати са напълно лишени от странични ефекти и са приложими във всяка възраст и при всеки пациент – вкл. и при бременни и кърмещи жени.
За симптомите на поленовия ринит – ринорея, назална обструкция, конюнктивит и др., хомеопатията предлага множество симптоматични медикаменти, измежду които подбираме онзи или онези, чието описание съвпада най-пълно с клиничната картина на пациента.
Най-често използваните медикаменти са:
- Allium cepa – при сълзене от очите и обилна, водниста, пареща хрема, съпроводена от често кихане;
- Euphrasia officinalis – при обилно, дразнещо сълзене от очите, съпътствано от силно зачервяване на роговицата и конюнктивите и дори от възпаление и оток на клепачите. Ринореята е по-слабо изразена;
- Naphtalinum – при силно дразнещи сълзене от очите и секрет от носа, съпроводени от спастична кашлица и/или залпови кихавици;
- Arsenucum album – при много силно зачервяване на очите и на носната лигавица, съпроводено от чувство за парене. Секретът е по-скоро оскъден;
- Sabadilla officinarum – при кихане и секреция от носа, придружени със свръхчувствителност към миризма на цветя и чувство за гъделичкане по свода на небцето;
- Nux vomica – при оскъдна водниста ринорея, запушен нос с усещане за сърбеж в ноздрите и залпови кихавици. Оплакванията са най-силно изразени сутрин.
- Apis mellifica – при запушване на носа, дължащо се на оток на носната лигавица, както и при хиперемия на конюнктивите и оток на клепачите.
В зависимост от степента на изразеност на симптомите от гореизброените медикаменти се приемат по 5 гранули за смучене 2-6 пъти дневно в разреждане 5 или 9 СН (единствено за Apis mellifica е препоръчително разреждането да бъде 15 или 30 СН ). Медикаментите са приложими за всяка възраст и се предписват самостоятелно или в комбинация. Колкото по-изразени са симптомите, толкова по-чести са приемите. За по-малките деца, които не могат да смучат гранулките, те могат да бъдат разтваряни в малко количество вода.
Когато има колебание в подбора на индивидуален симптоматичен медикамент или комбинация от медикаменти, може да се използва специалитета Риналержи (за деца над 6 год.). Дозира се по 1 таблетка за смучене на всеки 1-2 часа до 6 таблетки дневно. Броят на приемите отново зависи от тежестта на симптомите и отчетеното подобрение.
Облекчаване на симптомите от страна на очите успешно се подпомага от локалното приложение хомеопатичните капки Хомеоптик (за деца над 1 год.). Те са предназначени за раздразване на очите от всякакъв характер, включително и за раздразване от алергичен произход. Прилагат се по 1-2 капки във всяко око от 2 до 6 пъти дневно, в зависимост от интензитета на оплакванията.
За постигане на трайно подобрение и избягване на появата или намаляване на интензитета на симптомите на сенната хрема, съществена роля играе прилагането на индивидуално подбрана профилактична хомеопатична схема. Удачно е нейното приложение да започне около месец преди обичайната изява на симптомите на пациента и да продължи в целия период на цъфтежите. В тази схема почти задължително присъстват следните два хомеопатични медикамента: Poumon histamine 15/30 CH, който намалява алергичната готовност на организма и Pollens 15/30 СН, който намалява чувствителността към цветния прашец. Тяхното приложение, заедно с медикамент за „теренно лечение“ на съответния пациент (определянето му е в зависимост от миналите заболявания, фамилната анамнеза и общите характеристики на пациента), постепенно води до десенсибилизация.
Когато лекарят прецени, че това е удачно, няма никакви противопоказания конвенционалното и хомеопатично лечение да бъдат комбинирани.