Д-р Василка Малинова: „Заедно – млади специализанти и опитни специалисти, можем да постигнем много“
Д-р Василка Малинова завършва медицина в Медицински университет – София през 2010 г. В периода 2011-2015 г. работи и специализира педиатрия в Детската клиника на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. По време на специализацията стажува и в детска клиника, Памплона, Испания, и посещава семинар по детска нефрология и ендокринология в Залцбург, Австрия. През 2015 г. придобива специалност по педиатрия. От 2016 г. е част от екипа на Първа детска консултативна клиника, а от 2017 г. започва втора специализация по детска нефрология в Клиниката по детска нефрология и хемодиализа, СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев“.
Как се насочихте към тази трудна професия?
Да бъда лекар е моята детска мечта. Едва ли не още с проговарянето съм твърдяла, че ще стана лекар. От малка винаги съм обичала да помагам – от лекуване на кукли и животинки, през помагане на болни съученици, до вече осъзнатият ми избор всеки ден да се грижа за моите пациенти.
Без успех се оказаха доводите на всички около мен колко трудна е тази професия. Бях категорична, че ще кандидатствам медицина. Най-голямото ми желание е да помагам на хората, за мен това е мисия.
В момента специализирате детска нефрология, а преди това – педиатрия, една от най-нежеланите медицински специалности… Коя бе причината да я изберете?
Бях често боледуващо дете и знам колко трудно беше на родителите ми всеки път, когато трябваше да бъда лекувана. За мен „чичо доктор“ беше супергерой.
Наистина, да лекуваш деца е голямо предизвикателство, изисква много умения, но и ти дава удовлетворение и много детски усмивки. Така че никога не съм се колебала каква специалност да избера!
Лично за вас какво е педиатрията?
Интересна и динамична професия, всеобхватна специалност и едно голямо призвание. Педиатрията е много труд, четене, издръжливост.
Педиатърът според вас трябва да е…
Сбор от много качества – професионализъм, човечност, отдаденост, търпение, умение да общуваш с деца…
С какви трудности се сблъсквате като специализант?
За мен като специализант и родител най-трудно е съчетаването на професията с личния живот. Тичането от базата за специализация към работното място е изморително, а, за да си достатъчно теоретично подготвен, също се изисква време. Много трудно за специализантите е и получаването на възможност за обучение в чужбина.
Вярват ли ви пациентите, когато ви видят колко сте млада?
Да. Не считам, че възрастта е определящ фактор за доверието на пациента. Когато си старателен, преглеждаш цялостно, обясняваш подробно, а в моя случай като педиатър и говориш по детски – лесно се печели доверието на пациента и родителите му.
Кои са най-големите проблеми на детското здравеопазване в България?
За съжаление, проблемите са много – и то не само в детското, а в здравеопазването въобще. Липсата на специалисти, медицински сестри, добра материална база, повече възможност за следдипломно обучение, и още –недостатъчното заплащане, ограниченията на клиничните пътеки… И все пак, сякаш за детското здравеопазване се мисли най-малко…
Какво искате да се промени, в частност – вие да промените?
Да имаме възможност да работим в модерна и спокойна среда, където и лекари, и пациенти ще бъдат доволни, с електронни досиета на пациентите и рецепти. Считам, че много заболявания могат да се диагностицират и лекуват в извънболничната помощ, вместо при задължителен и ненужен престой в болница. Аз съм оптимист и мисля, че заедно – млади специализанти и опитни специалисти, можем да постигнем промяна към по-добро.
Смятате ли, че имаме нужда от Национална педиатрична болница?
Задължително! Изключително трудно е, от една страна, за пациентите – които обикалят различни структури, и от друга – за нас, лекарите, когато са нужни консултации от различни специалисти. Затова е крайно необходима болница, която да обедини всички специалисти на едно място, да отговаря на всички съвременни изисквания и в която нашите пациенти да се чувстват добре.
Какви са плановете ви, след като завършите?
Да се посветя на детската нефрология. Няма достатъчно специалисти в България, а бъбречните заболявания са често срещани.
За какво мечтаете като млад специалист?
За успешна реализация на всички млади специалисти в България. За спокойна работна среда, възможност за обучения в чужбина и прилагане на новости у нас. За доволни и усмихнати малки пациенти.