Децата и COVID-19. Как да помогнем с хомеопатия?
Ек. Вълчева
Kатедра „Хигиена и епидемиология“, ФОЗ, Медицински университет – Варна, Европейска школа по клинична хомеопатия
Една година след началото на пандемията с COVID-19, макар че децата по-рядко боледуват от възрастните, се доказа, че те са една от най-застрашените популации – от гледна точка на настоящото и бъдещо обществено здраве. Към първите три месеца на 2021 г. вече има достатъчно клинични проучвания и публикации с ясна и конкретна теоретическа и практическа рамка за профилактиката, диагностиката, терапията и последствията на COVID-19 за детското благосъстояние, физическо и психическо здраве. Американската академия по педиатрия съобщава, че децата представляват 13% от всички случаи от 49-те държави, докладващи по възраст заболелите от COVID-19. Над 3 милиона деца са с положителни тестове в Съединените щати от началото на пандемията към началото на февруари 2021 г. Клиничната картина е многолика – от единични симптоми, през пневмония, до мултисистемен възпалителен синдром (Alberto García-Salido et al. 2020; Ayesha Mirza, 2021).
Най-честите симптоми на COVID-19 при деца
Най-честите симптоми са кашлицата и температурата. Важно е да се отбележи, че те не са задължителни и може да има множество други симптоми – проявени индивидуално или в комбинация. Това налага професионално поведение с широк диференциално-диагностичен подход. Най-честите симптоми в детска възраст, насочващи ни към инфекция със SARS-CoV-2, са: задух, хиперемирано гърло, диария, миалгия, умора, ринорея, повръщане, назална конгестия, коремна болка, конюнктивит, обрив, агеузия, аносмия. Диагнозата включва констелация от потвърдени тестове за COVID-19 в различни комбинации от лабораторни находки като лимфопения, повишени нива на чернодробни и мускулни ензими, лактат дехидрогеназа, миоглобин, креатин кина, С-реактивен протеин, утаяване на еритроцитите, прокалцитонин, D-димер. Най-честите образни рентгенологични и КТ находки показват данни за пневмония COVID-19 с: двустранно периферно/субплеврално засенчване тип „матово стъкло“, засенчвания „консолидация с ореол“, двустранно или локално неравномерно засенчване, интерстициални промени (Ayesha Mirza, 2021).
Вече има проучвания и научни доказателства за дългосрочните ефекти на инфекцията със SARS-CoV-2 при деца и за наличието и при тях на Long-COVID. В Medscape Medical News са публикувани предварителните данни от резултатите при анкетиране на 129 болногледачи на пациенти под 18-годишна възраст, включени в италианско проучване по въпросника на ISARIC Global COVID-19. Установено е, че повече от 50% от децата са имали поне един симптом, който продължава 4 месеца или повече след поставянето на диагнозата, а близо една четвърт (22.5%) съобщават за три или повече симптоми от проследяваните: дихателни, умора, назална конгестия, мускулни болки (Donavyn Coffey, 2021).
Пандемия и психично здраве при децата
Пандемията COVID-19 с невиждана досега сила постави въпроса за психичното здраве на децата във всички възрастови групи, за връзката му със здравословното хранене, обездвижването и модерните зависимости. Една година след началото й, повече от всякога, човечеството се нуждае от предотвратяване на глобалните COVID-19 последици, от холистичен подход към здравето на децата и младите хора, които са 42% от населението на света.
Дългите и масови карантини, социалната изолация, раздялата с член на семейството и/или приятел, загубата на някого от тях, липсата на ефективна комуникация са ключови за детското психично здраве в непосредствен и дългосрочен план. Най-често описваните симптоми на психически дискомфорт при децата в условията на COVID-19 пандемия са тревожност, безпокойство, затруднен сън и загуба на апетит. В динамично променящата се световна епидемична картина децата са изложени на огромно количество информация, на високи нива на стрес, страх и безпокойство в семейството и възрастните около тях. Липсата на ефективна комуникация, включително и фокусирането ѝ върху емоциите на различните поколения, може да постави децата в още по-неблагоприятна среда и да доведе до по-високи нива на безпокойство, тревожност и самоизолираност. Установено е, че дори деца на възраст до 2 години са наясно с настъпващите промени около тях и стават неспокойни и тревожни.
По-големите деца и юношите могат да изразят тревожността си чрез предизвикателно или агресивно поведение – още повече, че при тях е много по-вероятно пандемията COVID-19 да има кумулативно травматично въздействие и ефект, наслагвайки се върху предишни. В китайско изследване от 2020 г. се описва, че 30% от децата, изолирани или поставени под карантина, отговарят на клиничните критерии за посттравматично стресово разстройство. Раздялата с родител/член на семейството и неблагоприятните детски преживявания, особено в ранна детска възраст, категорично се обвързват във всички изследвания с дълготрайни биопсихосоциални последици – нарушени процеси на привързаност, нарушено нервно-психическо, емоционално, социално и когнитивно развитие, ранна смърт, психози и други психични разстройства в по-късна възраст (Jia Jia Liu et al., 2020; Louise Dalton et al., 2020; Phelps, C., & Sperry, L. L. 2021).
Конвенционалното лечение на децата, диагностицирани с COVID-19, е с много по-ограничени възможности поради противопоказанията на повечето медикаменти или липсата на данни при пациенти под 18-годишна възраст или под 40 кг. Ваксините с иРНК бази SARS-CoV-2 не са тествани при деца и даже в следващи проучвания да се докаже тяхната безопасност и ефективност, то тя ще е само за деца на възраст 12-18 години. По отношение на приложимите стратегии и интервенции за предотвратяване на потенциалните проблеми за детското психично здраве също има множество ограничения от различен характер като възраст и социално-икономически обстоятелства (Viner R. et al, 2021).
Възможностите на хомеопатията
На фона на цялата динамика и всички особености на продължителното сражение с невидимия враг, хомеопатичното лечение има своето специално място в терапевтичните и профилактични схеми за COVID-19. То е част точно от холистичния и индивидуализиран подход към детето-пациент с широк профил на ефективност и безопасност (Hasan, N et al, 2020; Silvia Waisse et al, 2020).
Възможностите на хомеопатията са в няколко аспекта:
- Общо укрепване на имунитета на децата – важно за всички, но най-вече за посещаващите детски заведения, особено в яслена възраст. Целта е навременно прилагане на индивидуална профилактична схема с подходящо прецизирани
медикаменти.
- Ранно започване на хомеопатично лечение – още при първа проява на симптоми при детето. Съобразено е с Кръста на Херинг; честотата на приемите и разрежданията се съобразяват по Принципа на подобие. Състоянието на детето се проследява в динамика и при нужда се включват конвенционални средства за по-прецизна диагностика и лечение.
- Хомеопатията е абсолютно показана в детска възраст, като предлага решения в психоемоционален, психосоматичен и поведенчески аспект, без странични ефекти. С особено голяма роля са т.нар. етиологични лекарства и медикаментите за чувствителен тип, табл. 1.
Табл. 1. Етиологични медикаменти.
Медикаменти за детски чувствителни типове
Морфологията, болестните тенденции и поведенческите модели определят избора на правилното лекарство за чувствителен тип. Дозировка: 15-30СН, по 10 гранули седмично, за три до шест месеца.
ARSENICUM ALBUM
По-често са слаби деца, със суха кожа, с различни атопични прояви и зимно влошаване. Тревожни за здравето си до степен на панически страх от зараза, инфекции и болести. Таргетни са кожата, стомашно-чревната система, пикочните пътища и най-вече дихателната система. Деца, които педантично се грижат за личната си хигиена, подреждат стаята и играчките си и съвестно изпълняват задълженията си. Може да страдат от нарушение на съня и чести пикочни инфекции. Трудно общуват с връстниците си, интровертни, дребнави, подозрителни и скептични.
PULSATILLA
В Материя медика морфологично се описват като светли, руси деца, но практиката показва, че чувствителният тип може да се открие и при деца с различна външност. По-важни са съответствието в болестните тенденции и ключовите характеристики в поведението. Често боледуване от различни УНГ заболявания, хронифициращ катар в носоглътката и чести алергични прояви са най-често наблюдаваните. Характерните поведенчески модели са на деца – кротки, плахи, покорни, прилепчиви към майката или друг член на семейството или значим възрастен; по-пасивни, с променливо поведение и прояви на тиха ревност. В етиологичен план – тръгването на детско заведение, раздялата с майката, съперничеството с децата от или извън семейството е възможно да провокират психосоматични прояви при тях.
PHOSPHORUS
По-скоро високи и слаби деца, като в пубертета може и да са с кифоза или сколиоза (Calcarea phosphorica). Болестните тенденции се определят от чести инфекции на дихателната система, упорити и рецидивиращи кашлици, склонност към епистаксис или хеморагии. Подчертано емпатични деца, те се поддават на вербална манипулация и бързо спадане на тревожността при успокояване. Трудно понасят дълго време да са натоварени физически или умствено, често са тревожни или неспокойни за здравето си. Наблюдава се двуфазно поведение – слънчеви, енергични, усмихнати, дружелюбни, открити деца стават затворени, мълчаливи, скептични, мрънкащи и недоволни особено в края на деня. Нуждаят се от достатъчно почивка и редовен дневен режим, съответни на лабилната им нервна система и време за възстановяването ѝ.
SILICEA
Астенични, бледи деца, които по правило боледуват често и продължително. Поведението е на стеснителни, колебливи, плахи деца. Умни, интелигентни и наблюдателни – те по-скоро са с ниско самочувствие и избягват връстниците си. В определени ситуации – инатливи, упорито неотстъпчиви; чувствителни към топлина. Характерна е общата липса на енергия.
LYCOPODIUM CLAVATUM
Фини, по-често средни на ръст деца, преобладаващи сред мъжкия пол. Кожата е по-скоро суха, чувствителна. Характерни са различни форми на атопия още от ранна детска възраст – атопичен дерматит, алергичен ринит, различни алергични обриви. Сред болестните тенденции се открояват още упорит запек, инфекции на пикочните пътища. Интелигентни, будни деца, които се отличават сред съучениците си със задълбочените си познания, мотивираност, упоритост, силно чувство за отговорност, но и много критични към себе си и останалите, с подчертано силно его. Общуват избирателно, предпочитат компанията на възрастните. Във възрастта 9-14 години може да се отключат редица психосоматични проблеми – тикове, заекване, енуреза и др.
NATRUM MURIATICUM
Описваната морфология в Материя медика определя тези деца по-често като слаби, средни на ръст. При момичетата в периода на пубертета често се наблюдава тенденция към целулитна инфилтрация в областта на ханша и горната част на бедрата, с по-фина горна част на тялото. Кожата е смесен тип, чувствителна и проблемна – упорито акне, себореен дерматит, различни дерматози и екземи с предилекционно засягане на границата окосмена-неокосмена кожа. Херпеси, слънчева алергия, алергични прояви са само част от болестните тенденции при тези деца. Умни, интелигентни, интроверти – те споделят трудно с околните. Добри и верни приятели, но с ниско самочувствие, чувствителни и раними.
SEPIA OFFICINALLIS
Този чувствителен тип често се открива трудно в детска възраст. Обикновено са с нормостеничен до астеничен хабитус, с по-бледа или жълтеникава проблемна кожа. Възможно е да са налице вкусови предпочитания към по-кисели и подправени, вкл. пикантни храни. Уязвимо място са стомашно-чревната и жлъчно-чернодробната система. Още от ранна детска възраст може да са налице чести инфекции на пикочните пътища. Умни, но по-скоро стеснителни и тъжни деца. Не обичат ласки и да споделят. В диференциално-диагностичен план може да се сравняват с Lycopodium clavatum и Natrum muriaticum.
CALCAREA CARBONICA
Карбоничната конституция свързваме с деца родени, доносени (около 3 800 – 4 000 г) и с тегло през целия им живот близо до горна граница на нормата. НПР през първата година е с лека тенденция към забавяне. Детето Calcarea carbonica се развива бавно и със свои собствени темпове. Старателно и упорито, то може с часове да се занимава с нещо, което привлича вниманието му. Трудно обаче научава и овладява нови неща и умения. Поведението обикновено е предсказуемо – спокойно, балансирано и самостоятелно. В ранна възраст тези деца са по-плахи и имат редица страхове. Болестните тенденции включват кожни и дихателни алергии, стомашно-чревни оплаквания, запек и др.
В заключение
С ежедневния поток от нова информация – научноизследователска, теоретична, емпирична, е трудно да се поддържат данни за това как епидемията от коронавирус засяга децата в цялото им възрастово разнообразие и симптоматика. За изминалата една година в медицинските бази данни се появиха множество изследвания за приносите на хомеопатичното лечение при деца и възрастни, особено в общества като Индия и Бразилия с големи детски популации и политики за допълващи и интегративни практики в системите им на здравеопазване. В този смисъл различните хомеопатични подходи при лечението на COVID-19 се открояват с изразен терапевтичен, профилактичен и имуномодулиращ потенциал. Хомеопатичното лечение и профилактика в детска възраст са с доказана ефективност, допълнително предимство за лекар и пациент, с ясен профил на безопасност, възможност за индивидуална оценка и правилно управление на терапевтичния риск и полезност за общественото здраве.
Библиография:
- Alberto García-Salido et al. Severe Manifestations of SARS-CoV-2 in Children and Adolescents. From COVID-19 Pneumonia to Multisystem Inflammatory Syndrome: A Multicentre Study in Pediatric Intensive Care Units in Spain. Crit Care. 2020; 24(666) ©2020BioMedCentral, Ltd. https://www.medscape.com/viewarticle/943104?nlid=138999_5141&src=WNL_mdplsfeat_210112_mscpedit_peds&uac=364595DK&spon=9&impID=2955681&faf=1
- Ayesha Mirza. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) in Children. 2021. https://emedicine.medscape.com/article/2500132-overview?src=#showall
- Donavyn Coffey. Long-COVID in Children: It’s a Thing. Medscape Medical News © 2021. https://www.medscape.com/viewarticle/946161
- Hasan, N., Nayem, M. U. M. R., Mohshinuzzaman, M., Biswas, A. H., Kayes, M. E., Hakim, M. A., Uddin, N., & Alom, M. J. (2020). Homeopathic Approach to COVID-19: A Review. Malaysian Journal of Medical and Biological Research, 7(2), 81-86. https://doi.org/10.18034/mjmbr.v7i2.493
- Jia Jia Liu, Yanping Bao, Xiaolin Huang, Jie Shi, Lin Lu. Mental health considerations for children quarantined because of COVID-19. thelancet.com/child-adolescent Vol4May2020. DOI:https://doi.org/10.1016/S2352-4642(20)30096-1
- Louise Dalton, Elizabeth Rapa, Alan Stein. Protecting the psychological health of children through effective communication about COVID-19. thelancet.com/child-adolescentVol4May2020. DOI:https://doi.org/10.1016/S2352-4642(20)30097-3
- Phelps, C., & Sperry, L. L. (2020). Children and the COVID-19 pandemic. Psychological Trauma: Theory, Research, Practice, and Policy, 12(S1), S73-S75. http://dx.doi.org/10.1037/tra0000861
- Silvia Waisse, Menachem Oberbaum, Michael Frass. The Hydra-Headed Coronaviruses: Implications of COVID-19 for Homeopathy. Homeopathy, 2020, DOI https://doi.org/10.1055/s-0040-1714053. ISSN 1475-4916.
- Viner R, Russel S, Saulle R, et al. Impacts of school closures on physical and mental health of children and young people: a systematic review. medRxiv2021.02.10.21251526; doi:10.1101/2021.02.10.21251526.https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.10.21251526v1?ijkey=0de276c0a837456df8cef079a954c793908062d0&keytype2=tf_ipsecsha